Sizin Aşkınızı Hangi Işık Perisi Pırlanta Süslesin?

Her kadın, ruhunun derinliklerine ulaşan bir ışık oyunuyla inanıyor aşkın tılsımlı yönüne, değiştirdiklerine… Kadınların tek taş pırlanta tutkusu, Ay’ın çekim gücüyle neredeyse eş değer. 

Doğada her duygunun bir ifadesi var. Yakamoz umudu, güneş mutluluğu, yıldızlar hayalleri simgeliyor. Ve istisnasız içinde ışık barındıran her unsur bir kadınla anlam buluyor. “Sen benim ay ışığımsın”, “dünyamı aydınlatan güneşsin”, “yönümü bulmamı sağlayan yıldızımsın” derken ister istemez somutluk kazanıyor hisler ve anlamlar. Tek taş da o hislerin dışavurumlarından biri. Aşkın, sevginin, sonsuzluğun en çarpıcı yorumlanış şekli.

tektas-tekask

Tek taşın anlamı da en az görüntüsü kadar büyüleyici. Öyle ki, her pırlanta tabiattaki oluşum süreci içinde kendine has özellikler ediniyor. Tam da bu nedenle tek taşın doğada bir eşi ya da benzerine rastlamak imkansız. Tıpkı filmlere, romanlara konu olan aşklar gibi, o da kendine özgü yaşam serüveniyle hayranlık uyandırıyor.

Nişan yüzüklerini ilk müjdeleyen demir halka, 15.yy’dan sonra bağlılığın en görkemli işareti olan pırlantayla buluştu ve günümüzde de kalpleri büyüsü altına almaya devam ediyor. Aşkın ölümsüzlüğünü simgeleyen pırlanta tek taşın, evlilik teklifine atılan en ihtişamlı imza olduğu artık tüm dünyada kanıtlanmış bir gerçek. Öte yandan, pırlantanın zaman içindeki dönüşümü, onu çok daha karşı konulmaz bir hale getirdi. Elmasın doğal parlaklığı, 20.yy’ın modern teknikleriyle işlenerek göz kamaştırıcı bir form kazandı ve kadın-erkek bağlılığının mührü olarak, evliliğe açılan kapının sihirli anahtarı oldu.

hayallerimizin-adi-pirlanta

Pırlantalar 4C olarak bilinen; karat ağırlığı, berraklık, renk ve kesim nitelikleri doğrultusunda sınıflara ayrılıyor. Alacağınız pırlantanın bu özelliklere sahip olması, değerli taş kategorisine girmesi için yeterli bir etken. Tabii fiyatları da pırlantanın 4C özelliklerine göre şekilleniyor. Bütçenizi göz önüne alarak, zevkinize en uygun tektaşa karar verebilirsiniz.

Tektaş yüzüklerin montür tasarımında çoğunlukla beyaz altın tercih ediliyor. Taşın pırıltısını netleştiren beyaz altına alternatif olarak, sarı altın ve diğer değerli metaller de tercih edebilecekleriniz arasında. Eğer küçük taşlı bir model seçecekseniz yüzük kısmının kalın olmasına özen göstermenizde fayda var. Tek taş yüzüklerde en klasik modellerin, dört tırnak ile taşı koruyanlar olduğunu söylemek mümkün. Modern tasarımlar arasında ise onlarca farklı model bulabilirsiniz.

promiss-tektaslar

Her ne kadar en çok bilinen tek taş modelleri, pırlantalı olsa da; yakut, safir, zümrüt gibi değerli taşlarla tasarlanan yüzükler de mevcut. Pırlanta tek taşlar hemen her kadın tarafından rağbet görüyor, ancak farklı olmayı seven bir kadınla beraberseniz, pekala O’na sevdiği taşla süslü bir yüzük de hediye edebilirsiniz. Geriye şiirsel bir sunum yapmak kalıyor sadece.

Sizin görkemli evlilik teklifinizi hangi ışık perisi süslesin istersiniz?Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir