Dünyayı Kurtaracak Çocuklar

Dünyadaki her çocuk, gelecek için bir umuttur. Yıllar geçtikçe, içinde yaşadığımız dünya ne kadar değişirse değişsin, insanlar ne kadar karamsar olursa olsun, umut etmek için sebepler ne kadar azalırsa azalsın tek bir çocuk bile bir gün her şeyin daha iyi olacağını umut etmeye yeter. 

İnsan ne zaman saflığını yitirir? Kaç kişi çocukluğun masumiyetini hala kalbinde taşıyordur? Ya da hangimizin zihni, hayata önyargısız ve art niyetsiz bakmayı başarabiliyor? İnsan, yıllar içinde kötülüklerle, olumsuzluklarla karşılaştıkça; bunların üstesinden gelebilmek için hayata karşı gardını alıyor. Kendini korumak için hayata önyargılı bakıyor. Kendini koruma içgüdüsüyle bir savunma mekanizması geliştiriyor. Hayatta kötülerin ve kötülüklerin de olduğunun ayırdına vardığında ise çocuklara özgü masumiyet ve saflık da yitip gidiyor. İnsan, böyle büyüyor.

İnsan; fiziksel olarak büyüyerek değil, zihnen ve ruhen büyüyerek çocukluktan çıkıyor aslında… Önemli olan, büyüme sürecinde hayatı doğru öğrenmesi… Kimse kötü doğmuyorsa, dünyayı daha iyi bir yer yapmak çocuklardan önce yetişkinlerin elinde. Elbette herkes çocuk büyütebilir; zor olan bir çocuğu doğru bir şekilde yetiştirebilmektir. Çocuk büyütmek ve çocuk yetiştirmek arasındaki farkın ayırt edilebilmesi önemlidir. Bir çocuğu yetiştirebilmek; onun topluma, dünyaya yararlı, iyi bir yetişkin olmasına katkıda bulunmak oldukça büyük emek isteyen, ciddi ve zor bir iştir. Çünkü her çocuk önceleri boş bir kağıt gibidir. Saf, temiz ve bembeyaz… Bomboş bir sayfa kadar dokunulmamış, el değmemiştir. Onu yetiştiren ebeveynleri başta olmak üzere tüm yetişkinler, bu beyaz sayfayı doldurur. Kimi iyilikler ve güzelliklerle doldurur bu boş sayfayı ki bu çoğu zaman bilinçli bir şekilde yapılır. Kimiyse genellikle farkında olmadan olumsuzluklarla, yanlışlıklarla ve kötülüklerle… İnsanlığın ortak umudu olan çocuklar tüm saflıkları ve masumiyetleri ile gelirler dünyaya… Ebeveynler ve diğer yetişkinler, çocukların temiz kalplerine ve zihinlerine ne yazarlarsa çocuklar onu söyler, öyle davranır.

Geleceğinizden endişe ediyor, daha iyi bir dünya hayali kuruyor ve bu hayal uğruna bir şeyler yapmak istiyor ama ‘elimden ne gelir ki’ diyorsanız dünyadaki en değerli varlıklara, çocuklara bakın. İşlenmemiş birer değerli taş olan her bir çocuğun ışıltısını ortaya çıkarmak, onları iyi ve güzel değerlerle işlemek sizin elinizde. Bir çocuğu iyi bir şekilde yetiştirmek, her mücevher, her hazineden daha değerlidir.Tek bir çocuğun gülümsemesi, tek bir çocuğun mutlu olması bile daha iyi bir dünya için en büyük umuttur.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir