Dünyada Kış Coşkusu

Dünyada Kış Coşkusu

Dünyanın bı̇rçok ülkesı̇nde düzenlenen yılbaşı etkı̇nlı̇klerı̇ ve çoğu aralık sonuna kadar devam eden noel pazarları, yenı̇ yıl coşkusunu doyasıya yaşatıyor. Yılbaşı ve sevgı̇lı̇ler günü gı̇bı̇ ı̇kı̇ özel güne ev sahı̇plı̇ğı̇ yapan kış mevsı̇mı̇nı̇ doyasıya yaşayacağınız destı̇nasyonları sı̇zı̇n ı̇çı̇n sıraladık.

KOPENHAG / DANİMARKA

              

İskandinav zarafeti, tüm Kopenhag’ı kaplayan süslemelere ve kurulan pazarlara da yansıyor. Tivoli Bahçeleri’nde Aralık ayı boyunca açık kalan Noel pazarı vesilesiyle park rengârenk Noel ışıklarıyla süsleniyor, Danimarka’nın meşhur hamur işlerinin yanı sıra tasarım hediyelik eşyaların satıldığı küçük kulübeler parkı dolduruyor, çocuklara özel oyun alanları ve atölyeler kuruluyor, konserler düzenleniyor, akşamları ışık gösterileri yapılıyor. Şehrin ünlü Nyhavn bölgesinde de, Noel dönemi boyunca, 15. yüzyıldan kalma evlerin rengârenk süslemelerinin ışığında Danimarka’ya özgü “ableskiver” tatlısının yanında sıcak şarap yudumlanıyor. Şehrin bir başka Noel geleneği de, ünlü porselen firması “Royal Copenhagen”in Stroget’teki mağazasında kurulan yemek masaları. Her yıl, altı ünlü tasarımcı işe koyuluyor ve mağazada Noel yemeği masası hazırlıyor. Mutlaka görülmeli!

STOCKHOLM / İSVEÇ

              

El yapımı hediyelik eşyalar, biberli kurabiye pepparkakor’lar, safranlı çörek saffransbul’lar, ızgara et ve sosisler, sıcak şarap glögg… Stockholm’ün Noel pazarlarında alışveriş çok keyifli! Şehrin en ünlü ve geleneksel Noel pazarı, 23 Aralık’a kadar, eski kent merkezindeki Stortorget Meydanı’nı dolduran küçük kırmızı kulübelere yayılıyor. Skansen Açıkhava Müzesi ve Hayvanat Bahçesi’nde açılan nostaljik pazarda ise tüm satıcı ve göstericiler geleneksel İsveç kıyafetleri giyiyor ve eski Noel geleneklerini canlandırıyor. Katarina Bangata bölgesinde kurulan yiyecek pazarına uğrayanlar da İsveç’in geleneksel Noel yiyeceklerini tadıyor.

MİLANO / İTALYA

              

Söylenen o ki, Milano’nun en ünlü Noel pazarı adını, 1510 yılında Milano’yu ziyarete gelen Papalık temsilcisinin hediyeleri karşısında “Oh Bej! Oh Bej!” (Oh, çok iyi! Oh çok İyi!) diye sevinen çocuklardan alıyor. Oh Bej! Oh Bej! pazarı her yıl, Milano’nun azizi Ambrogio’ya adanmış olan 7 Aralık günü başlıyor. Noel tatlıları, elişi hediyelik ve süslemeler, antikalar ve oyuncakların satıldığı bu pazar, Sforzesco Şatosu’nda ziyaret edilebiliyor. Piazza Duomo’daki Noel pazarındaysa, farklı İtalyan şehirlerine ait yerel lezzetlerin yanı sıra İtalyanların birbirlerine hediye etmeyi pek sevdiği “panettone” kekleri de bulunabiliyor.

LONDRA / İNGİLTERE

              

Londra, Noel zamanı adeta bir harikalar diyarına dönüşüyor. Bu dönemde şehrin her yerinde festivaller, pazarlar, alışveriş ve eğlence alanları bulabileceğiniz gibi özel gösteriler de izleyebiliyorsunuz. Londra’da on yıldır düzenlenen ve 20 Ocak’a kadar devam eden “Winter Wonderland in Hyde Park” etkinliğinde, park içerisine devasa bir Noel kasabası kuruluyor. Kasabadaki Noel pazarı, tiyatro sahneleri ve oyun alanları insanlarla dolup taşıyor. Parkın “Magical Ice Kingdom” bölümünde, buzdan heykeller arasında bir kış macerası yaşatan özel etkinlik alanında, buz üzerinde sunulan “Fındıkkıran” gösterisi ise özellikle görülmeye değer. Southbank Centre’da düzenlenen kış festivali de görkemli Norveç çamı, Noel pazarı ve rengârenk ışıklandırmalarla, kuzeyin Noel geleneklerini Londra’ya taşıyor. Londra’da ayrıca Leicester Square, Kingston, Tate Modern Müzesi, Greenwich ve Camden Market’ta kurulan Noel pazarları, şehirdeki yeni yıl coşkusunu artırıyor.

LVİV/ UKRAYNA

Aralık ayı geldiğinde Ukrayna’nın her köşe başı, geleneksel Noel süsü olan büyüklü-küçüklü “Didukh”larla donatılıyor. Saman ve buğday başaklarından yapılan küçük çiçek demetleri Didukh’lar, bereketi ve “ataların ruhları”nı simgeliyor. Her
yıl Özgürlük Bulvarı’nda kurulan ve Didukh’larla süslenen Lviv Noel Fuarı ise şehrin en heyecan verici etkinliklerinden biri. Fuar, tiyatro oyunlarına, yerel zanaatkârların sergilerine, çocuklar için oyun ve atölye çalışmalarına, yerel toplulukların ilahi dinletilerine sahne oluyor.

ZÜRİH / İSVİÇRE

              

Zürih de binlerce süsleme ve ışıklandırmayla Noel zamanı canlanan şehirlerden. Şehrin en büyük Noel pazarlarından biri Opera Binası’nın hemen karşısında kuruluyor. Wienachtsdorf Noel Köyü’nün bir parçası olan bu pazarda bir de buz pisti var. Köy, 23 Aralık’a kadar ziyarete açık. Zürih’in en eski Noel pazarı ise, eski kent merkezindeki Niederdorf’ta, 23 Aralık’a kadar ziyaretçilerini bekliyor. Hauptbahnhof Tren İstasyonu’ndaki “Christkindlimarkt” ise Avrupa’nın en büyük kapalı Noel pazarlarından biri. Burada kurulan Swarovski kristalleriyle süslenmiş pırıl pırıl Noel ağacını görmek için son gün, 24 Aralık!

AMSTERDAM / HOLLANDA

              

Görsel açıdan büyüleyici bir şehir olan Amsterdam, Noel’le beraber daha da güzelleşiyor. Ayrıca, minik bir şehir olduğundan, tek bir günde tüm Noel pazarları gezilip görülebiliyor. Amsterdam’ın en ünlü pazarı, şehrin ana meydanı olan Dam’da kuruluyor. Kraliyet Sarayı’nın önünü dolduran küçük kulübelerde tatlılar, hediyelik eşyalar ve sıcak içecekler ziyaretçileri bekliyor. Dam’ın hemen arkasında kalan küçük Leidseplein Meydanı ise adeta bir yemek cenneti. “Oliebollen” denilen hamur tatlıları, waffle’lar ve sosisler, stantlardan ziyaretçilere göz kırpıyor. Ayrıca, şehrin müzeler bölgesi Museumplein’deki Rijksmuseum önüne bir de buz pateni pisti kurulduğunu hatırlatalım. Amsterdam’ın Noel pazarları Aralık sonuna kadar açık.

HAMBURG / ALMANYA

              

Noel zamanı Hamburg peri masallarından fırlamış gibi görünüyor. Elbe Nehri kıyısının ışıklandırmaları, eski Noel geleneklerinden süzülüp havayı dolduran kavrulmuş badem kokusu ve Noel pazarları, insanı şehre hayran bırakıyor. Hamburg’un tarihi belediye binası önünde kurulan Noel pazarı, ülkenin en önemli sirk topluluklarından Circus Roncalli’nin kurucularından Bernhard Paul tarafından tasarlanıyor. Tirol bölgesinden ahşap ustaları, Aachen ve Nuremberg’den zencefilli kurabiye üreticileri, Lausitz’li seramik ve gümüş ustaları, pazarın en ilgi çeken konukları arasında. 23 Aralık’a kadar devam edecek pazarın “Spielzeuggasse” denilen oyuncak sokağında ise dünyanın her yerinden gelen oyuncak üreticilerinin stantları bulunuyor. Nehir kıyısında; Stadthausbrücke ve Rödingsmarkt arasına kurulan pazar da Hamburg’un en eskilerinden.

DUBAİ / BAE

Dubai Winter Festival, şehrin en eğlenceli festivallerinden biri ve yaz-kış sıcak olan Dubai’ye kış coşkusunu taşımayı başarıyor. Dubai Media City Amphitheatre’da Aralık ayının ilk haftasında düzenlenen festival boyunca pek çok etkinlik gerçekleşiyor. Özellikle çocuklar, festival alanının her köşesinde kendilerine uygun bir şey bulabiliyor; “Build a Snowman” etkinliğinde, kardan adam yapma yarışmasına katılıyor, “The Princess Show” konserinde prenses kostümleri üzerlerinde, özel sürpriz hediyeler alıyor, yapay karlar üzerinde kartopu oynayabiliyor ya da bir Noel geleneği olan, zencefilli kurabiyeden

ev yapma atölyelerine katılıyor. Dubai Winter Festival’ın Noel pazarı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu alandaki en büyüğü. Pazarda; gerçek deri ürünler, sanat eserleri ve baskılar, mücevherler, dekorasyon objeleri, oyuncaklar ve yiyecekler satılıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir