Dünya Kadınlar Günü Tarihinde Güçlü Bir Yaşam Savaşı Yatıyor

Dünya Kadınlar Günü Tarihinde Güçlü Bir Yaşam Savaşı Yatıyor

Günümüzde tüm kadınlarımızı özel hissettiren Kadınlar Günü, aslında oldukça acı bir geçmişi de beraberinde getirmekte. Ancak her ne kadar hüzünlü olursa olsun dünya genelinde 8 Mart tarihinde kutlanan Kadınlar Günü, geçmişten bugüne kadınlarımıza değer vermemiz gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor.

Maalesef 8 Mart’ın arkasında 160 yıllık bir Kadınlar Günü tarihi yatmakta. Bugün Amerika’nın ve hatta dünyanın kültür başkenti olarak anılan New York, acı olayların başladığı dokuma fabrikasına ev sahipliği yapan kent olarak tarihe geçiyor. Oldukça zorlu koşullar altında alın teri döken, ancak buna rağmen emeklerinin karşılığını alamayan kadın işçiler, artık dayanılmaz bir hal alan bu duruma tepki göstermek ve daha iyi koşullar altında çalışmak için greve başlıyor.

Tarih, 8 Mart 1857…

Ve 40.000 kadın işçi, haklarını savunmak amacıyla New York sokaklarına dökülüyor. Grev sırasında güvenlik için eylem noktasında bulunan polislerden birkaçı işçilere saldırmanın yanı sıra, bir kısmını fabrikaya kilitliyor. Kimine göre ise zaten bir grup kadın işçi, tüm bu olaylar esnasında fabrika içerisinde bulunuyor.

Fabrikanın sahibi ise bu tarihi olaya sebebiyet veren o hamleyi yapıyor ve fabrikanın kapısına kilit vurarak içerideki kadın işçiler ile grev yapan işçilerin işbirliği yapmasına aklınca engel oluyor.

Ancak, bugün dahi kaynağı bilinmeyen bir sebepten dolayı fabrikada bir yangın çıkıyor ve içeride bulunan 129 kadın, o dokuma fabrikasında, öylece can veriyor… Daha iyi koşullarda yaşamakiçin orada bulunan “129 kadın”, olabilecek en kötü koşullarda hayatını yitiriyor. New York’u yasa boğan bu tarihi facianın ardından yapılan cenaze töreni, o günlerde 10.000’i aşkın kişiyi bir araya getirirken; bugün tüm dünyayı bir araya getiriyor.

Emekçi Kadınların Unutulmaz Mücadelesi

Kadın hakları, insan eşitliği ve kadınların toplumdaki yeri gibi konu başlıkları ile kadın politikasını, sosyal demokrat kimliğiyle birleştiren Clara Zetkin, 1910 yılında Kopenhag şehrinde gerçekleşen II. Enternasyonel toplantısında, facianın yaşandığı 8 Mart tarihinin Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneriyor ve o görüşmeden bu yana, bu tarih tüm dünyaya emekçi kadınların mücadelesini hatırlatan Kadınlar Günü etkinlikleri arasında yerini alıyor. Önergeden tam 11 yıl sonra ilk kez, dünyanın birçok yerinde “Emekçi Kadınlar Günü” olarak gizli saklı kutlanan 8 Mart tarihi; kadın hareketlerine vurulan darbelerin ardından 1975 yılında tam anlamıyla kutlanmaya başlanarak sokakları dolduruyor.

İnsanlık tarihinde kadının verdiği hak mücadelesini ve hatta kadınlarımızın değerini, her yıl, bir defa daha bizlere hatırlatan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, siz de eşinizden annenize kadar, hayatınıza değer katan tüm kadınlara kendilerini değerli ve özel hissettirebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir