Alyansa Modern Bakış: Kumlu Alyans

Alyansa Modern Bakış: Kumlu Alyans

Yaşam yolculuğunda her zaman dümdüz bir yol izlenmez, kıvrımlar, tepeler, ovalar aşılması gerekebilir. Yolculuk esnasında elini tutacağın, yalnızlığını ve gücünü paylaşacağın yaşam arkadaşınla karşılaştığında beraber yürümeye karar verebilirsiniz. Hayatın akıp gitmesine izin vermeden yolculuğun yönünü değiştirebilirsiniz. Birlikteliğinizi taçlandırmak için alyans takmaya karar verdiğinizde, beraberliğinizi temsil edecek alyansı seçmek istersiniz.

Kumlu Alyans Modelleri

Alyansın, evlilik törenlerinde sonsuzluk işareti olarak ilk defa Antik Mısır’da kullanıldığı düşünülmektedir. Alyansın sol elin dördüncü parmağına takılmasının nedeninin ise kalbe giden bir damarın yüzük parmağından geçmesi olduğu söylenmektedir. Aşk, sevgi ve sonsuz beraberliğin simgesi dördüncü parmaktır. Alyansın yuvarlak olması da sonsuzluğu simgelemektedir. Alyansın içinin boş olması ise bilinen ve bilinmeyene açılan kapı ifadesi olarak nitelendirilmektedir. Önceden metalden yapılan alyanslar, daha sonra zenginlik ifadesi olarak altından yapılmaya başlanmış ve devamında ülkelere göre kullanım gelenekleri farklılık göstermiştir. Ülkelere ve yaşanılan bölgelere göre nişan ile evlilik törenleri farklılık gösterdiği için alyans almak önemlidir. Çiftler sonsuzluğun simgesi olan alyansı almaya karar verdiklerinde, alyansın rengi, deseni, kullanılan materyali, özellikleri farklılık göstermektedir. Altın, gümüş, platin, titanyum ve çelik gibi materyallerden seçim yapılabilmesinin yanı sıra klasik, desenli, desensiz, ince, kalın, taşlı ve taşsız derken liste uzayıp gitmektedir. Özellikle günlük yaşantımız esnasında kullanışlı olması da önemlidir.

Araştırmanızı yaptınız, kararınızı verdiniz ve kumlu alyans modelleri araştırıp almak istiyorsunuz. Kumlu alyanslar altın, gümüş, titanyum, kalın, ince, taşlı ve taşsız modelleri olarak görülmektedir ve erkeklerin de rahatlıkla kullandıkları modellerden oluşmaktadır.

Kumlu model alyans yapımında, ince kumlar basınçlı bir şekilde mücevherat yüzeyine püskürtülür ve alyansın materyal yüzeyine doku oluşturma işlemi yapılır. Gümüş materyalde kumlu alyans düşünülüyor ise, bombeli, taşlı modeller içinde seçim yaparken düşünmeniz gereken zamanla gümüşün kararma olasılığıdır. Kararma yapan gümüş alyansa zamanla bakım yaptırılması ve parlatılması gerekmektedir. Alyansınızı çelik olarak düşünüyorsanız, çelik dayanaklı ve paslanmaz bir metal olduğu için kolaylıkla çizilip yıpranmaz. Kararmaz ve uzun yıllar kullanımı uygundur. Düşünceniz platinden yana ise, parlak ve sağlam olan platin, sert ve işçiliği zor olduğu için fiyatları da yüksektir. Altına göre ağır olan kumlu platin alyanslar, sağlam olduğu için yamulma ve çizilmelere karşı dayanıklıdır.

Matlaştırma İşlemleri ve Daha Fazlası

Islak kumlama cihazı değerli metallerin matlaştırılmasında kullanılır. Alyans gibi ufak takıların ve ince ayrıntıların işçiliklerinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Küçük el tabancasıyla kum ve suyu karıştırarak mücevherde ipeksi bir görünüm sağlar. Altın yumuşak bir element olduğundan alyans için gerektiği zaman büyütme ve genişleme işlemi makineler sayesinde rahatlıkla, yıpranma olmadan yapılabilmektedir. Gerektiği zaman pres makineleri yardımıyla alyansta küçültme işlemi de yapılabilmektedir.

Altının ayarı arttıkça, esnekliği de arttığından dolayı yüksek ayarlı alyans modelleri için işlem daha kolay yapılabilmektedir. Almaya karar verdiğiniz alyansların, el şekil yapınıza uygun olup olmadığı ve elinizdeki duruşu da önemlidir. Küçük ellere sahipseniz ve parmak yapınız kısa ise kalın olmayan ince alyanslar tercihiniz olmalıdır. İnce ele ve uzun parmaklara sahip olanlar ise, bombeli alyans tercihlerini inceleyebilirler. Büyük el yapısına sahip olanlar ise, büyük ve gösterişli modellere bakabilirler.

Kumlu model alyans fiyatlarını incelemek istediğinizde, kullanılan materyalin cinsi, modeli, kalın ve inceliği kadar değerli taş kullanılıp kullanılmadığı da belirleyici fiyat etkenlerindendir. Genel olarak baktığımızda kumlu alyans fiyatları 250 TL ile 5.000 TL. arasında değişiklikler göstermektedir. Çıktığınız yolun sağlık ve mutluluk yolu olması temennimizdir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir