2018 Modasında Bizi Neler Bekliyor?

2018 Modasında Bizi Neler Bekliyor?

Moda dünyası her yıl birbirinden farklı yeniliklere sahne oluyor. Bazı yıllar klasik ve alışık olduğumuz çizgiler bizi karşılarken bazı yıllar sıra dışı stil denemeleriyle dolu oluyor. Bu yazımızda, 2018 yılının moda dünyası için atılan adımları ve vitrinlerde bizi nelerin beklediğini bulabilirsiniz.

2018 Cesur Stillerin Yılı Olacak

                                 

2018 modası rengarenk kombinlerin müjdesiyle geliyor. Vitrinlerin bütün bir yıl içimizi aydınlatacak renklerden oluşan koleksiyonlarla süslenmesi kaçınılmaz görünüyor. Kazak ve hırkaların bile sıcak ayların renkleri olarak bildiğimiz; şeker pembesi, lila, kırmızının en canlı tonları gibi iddialı renklerle hazırlanması bekleniyor. Kış modasına hakim olması beklenen kadife kumaşların da fitilli ve rengarenk tasarımlara sahne olması beklentiler arasında yerini alıyor. Ayrıca moda dünyasının zamansız desenlerinden olan ekose ağırlıklı, kareli, pötikareli desenler ya da baklava desenlerini de bu yıl kazaklarda ve çoraplarda sıkça görebilirsiniz. Bunun en iyi örneklerinden birini Stella McCartney tarafından hazırlanan baştan başa baklava görünümlü koleksiyonda görebilirsiniz.

“Ugly” Görünüm Yükselişte

Modacılar, renkli ve plastik tasarımlardan bu sezon da vazgeçemiyor. Bu tasarımların çok geniş bir kitleye hitap ettiğini söylenemese de kullananları stil sahibi yaptığı gerçeği inkar edilemiyor. Aslında tuhaf giyinmek anlamına gelen “ugly” nin bu yıl da yükselişte olduğunu siz de göreceksiniz. 2018 modası; içinden ne geliyorsa onu giyen, korkusuz ve umursamaz fakat bir taraftan da feminen ya da maskülen görünümünden ödün vermeyen tarzları kucaklıyor.

Kot üstüne kot giymeye doyamayanlara de güzel bir haberimiz var. Kot gömlek, kot ceket ve kot pantolonların korkusuzca kombinlendiği bir yıl daha bizi bekliyor. Oversize modasına gönül verenleri ise 2018 yılından kötü haberler var gibi görünüyor. Çünkü moda dünyası 2018 için feminen kimliği ön plana çıkaracak kemer kullanımlarına hazırlanıyor. Bu yıl, bel kıvrımlarının daha belirgin hale gelmesi için kullanılacak aksesuarlar, bol ve rahat tasarımların tahtını sallıyor.

Unutulan Moda Akımları Yeniden Vitrinlerde

90’ların dönüp bakmaya korktuğumuz kesimlerinden 70’li 80’li yılların temalarına kadar unutmaya yüz tuttuğumuz moda sembolleri 2018 yılında kendilerini yeniden hatırlatıyor. Modanın öncüleri bu sezon; geniş omuzlardan, yüksek belden, metalik renklerden, drape ya da vinil kumaşlardan korkmuyor. Fakat elbette bu çizgilerin yeniden yorumlanmış ve retro çizgilerle harmanlanmış hallerini göreceğiz. Ayrıca mottolarınn ve sloganvari özlü sözlerin kıyafetler üzerine basılması trendinden 2018 yılında da vazgeçilemiyor.

     

Hazırlanan koleksiyonlarda püskül ve saçakların oldukça bonkör biçimde kullanılması planlanan 2018 modasının, sıra dışı trendleri selamladığını söyleyebiliriz. Yine kamuflaj kullanımı da yıl boyu şık ve modern bir çok tasarımda kullanılacak gibi görünüyor. Kamuflajın kelimenin tam manasıyla en olağan dışı haliyle kullanımı konusunda da Moschino’yu ayakta alkışlamak gerekiyor.

             

Kimsenin yarattığı stildeki delilikten korkmayacağı, modanın özgür sınırlarında dilediğince yol alabileceği bir sezon bizi bekliyor!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir