Anlat Aşkını

Zirkon ve Pırlantanın Farkı

Zirkon ve Pırlantanın Farkı

Günümüzde zirkon taşlar ile pırlanta karıştırılabiliyor, aralarında fiyat uçurumu olan taşların yapısında da bir hayli fark bulunuyor.

İki Taşın Yapıları Farklı

Zirkon

Pırlanta

Zirkon ve pırlantanın farkı yalnız fiyatından değil, taşların yapısından kaynaklanıyor. Zirkon taşlar sentetik yapısı ile kristal taş olarak biliniyor. Pırlantalar ise elmasın milyonlarca yıl alan fosilleşme sürecinin sonunda ortaya çıkan nadide değerli taşların biçimlendirilmiş halini adlandırıyor. Profesyonel ellerde, özenle işlenen pırlantalar benzersiz ışık yansıtma özellikleri ile göz alıyor. Zirkonlar ise camdan meydana geldiği için ışıltılı ve parlak görünüm sağlıyor ancak pırlanta kadar yansıtıcı özelliği bulunmuyor.

Swarovski taşlar mücevherlerde sıklıkla yer bulurken el işçiliği, nadir bulunması ve sertliği ile pırlantalar, zirkon taşlardan çok daha yüksek fiyatlarla etiketleniyor. Zirkon taşlar karat olarak pırlantadan daha ağır olmasına rağmen maddi değerde çok daha cüzi etiket fiyatlarına sahip oluyor. Işıltılı görünüm elde etmek isteyen kullanıcılar gönül rahatlığı ile swarovski taşlar kullanabilirken, özgün bir mücevher ve daha yüksek parlaklık arayanların tercihi pırlantalar oluyor. Pırlantanın bileşiminde nitrojen, bor, fosfor gibi atom tanecikleri yer alıyor. Bu zorlu bileşim nedeniyle her pırlantaların hiçbiri bir diğeri ile aynı olamıyor. Bir nevi doğanın parmak izini taşıyan her bir pırlanta taşı, mücevherde de hediye edilen kişinin tekliğini simgeliyor.

Taşlar Kendini Renkleriyle de Ele Veriyor

Pırlanta elmasın özel kesimi olarak, sarı, siyah, mavi beyaz ve kahverengi olabiliyor. En sık kullanılan ve bilinen pırlantalar şeffaf renkte olurken, zirkon taşlar kristal özelliği sayesinde kırmızı, mavi, turuncu, pembe, mor gibi pek çok renkte tasarlanabiliyor. Rengarenk taşlar ile süslü mücevherleri tercih eden kadınlar seçimini swarovskiden yana kullanıyor. Sadeliği ile görkem kazanan pırlantaların ise renk skalası zirkonlara göre daha kısıtlı görülüyor. Mohs ölçeğine göre pırlanta elmasın sertlik derecesinde 10'a karşılık geliyor. Dünyanın en sert madeni elmas sayılırken, zirkon 6 sertlik derecesi ile ölçülüyor.

Kullanımda da iki taşın farkı ortaya çıkıyor. Zirkon taşlar zamanla karararak ışıltısını kaybediyor, taşların temizliği için kuyumculardan destek alınabiliyor ve ilk günkü görünüm elde edilebiliyor. Pırlanta ise evde yapılacak ufak bakımlarla uzun süre ışıltısını koruyor. Zirkon ile pırlanta taş yan yana geldiğinde rahatlıkla ayırt ediliyor ancak kıyas yapılacak bir diğer taş mevcut değilse kağıt üstüne çizilecek bir çizgiye bakmak ayırt etmek için yeterli oluyor. Pırlanta özel kesimleri ile çizgiyi net göstermezken, zirkon taşlar çizgiyi aynı düzlükte yansıtıyor. Siz de kendinize ya da sevdiklerinize pırlantanın eşsiz tasarımlarını armağan etmek için Altınbaş'ın zengin koleksiyonlarını inceleyebilirsiniz.


Related Posts

Pırlantalar Kızların En yakın Arkadaşı, Sence?

Pırlantalar Kızların En yakın Arkadaşı, Sence?

Marilyn Monroe'nin güçlü ve bir o kadar da lirik sesiyle söylediği "Diamons are girl's best firends" şarkısını mutlaka duymuşsundur. İlgili

Elmas ve Pırlantanın Farkı

Elmas ve Pırlantanın Farkı

Marilyn Monroe'nun; “Pırlanta kadınların en iyi dostudur.” sözü ile akıllarda yer eden pırlanta; simgesel özellikleri, ışıltısı ve göz kamaştırıcı güzelliği ile vazgeçilmezimiz olmaya devam ediyor. Bu özellikleri ile en popüler mücevherler arasında yer alan pırlanta, elmas ile kesim tekniği ile farklılaşıyor. Elmas, pırlantanın doğadaki ham […]



Bir Cevap Yazın