Yurtdışından Yeni Çizgiler

Yurtdışından Yeni Çizgiler

Moda, içinde bulunduğu çağın ihtiyaçlarından, önceliklerinden ve hayat tarzından esinlenerek değişip dönüşürken sanat akımlarının izlerini de bu değişim sürecinin içinde taşır. Özellikle modada iç giyimden bikini tasarımına, pantolon ve gömlek modellerinden takılara kadar tüm ürünlerde kendine yer edinen retro hava, 80’ler ve 90’ların zengin sanat anlayışından güçlü bir şekilde beslenmektedir. Tarihsel dönemler arasındaki geçişkenliği görebileceğimiz en yeni yabancı koleksiyonlardan bir tanesi de Bulgari‘nin pop art akımından beslendiği Wild Pop High Jewellery serisidir. Andy Warhol ve Nicola Bulgari arasındaki güçlü arkadaşlığı ve hayranlıktan beslenen yaratıcılığı yansıtan bu koleksiyon, adeta 80‘lerin asi, özgürlük tutkunu ve kuralları yıkan enerjisini günümüze taşımaktadır.

Mavi, Yeşil ve Kırmızı Işıltılar

Bulgari‘nin 2018 yılında çıkardığı yeni koleksiyonlardan biri olan Wild Pop High Jewellery serisinin en baskın özelliği nadir bulunan taşların canlı ve enerjik renklerinin lüks anlayışıyla buluşmasıdır. Safir, turkuaz ve yeşil turmalin taşlarının sık sık kullanıldığı bu koleksiyon, baget kesim ve döşeme elmaslarla süslenerek tamamen canlı ve yaratıcı bir görünümü desteklemektedir. Nadir bulunan Sri Lanka safiri, koleksiyon içinde en sık kullanılan ve tasarımlara özgün renklerini veren taşlardan biridir. Özellikle kolye ve bileklik modellerinde tercih edilen yeşil turmalin, turkuaz ve kırmızı mercan ise yarattığı kontrast sayesinde koleksiyonun her parçasında 80‘lerin kabına sığmayan coşkusunu yansıtmaktadır.

Modern ve Cesur

Yabancı yeni koleksiyonlar arasında baskın retro renkleri ve modernizmi geçmişle buluşturan desenleriyle ön plana çıkan Wild Pop serisi, bu yönüyle minimal tasarımlara kısa bir süre ara verip Pop Art‘ın abartılı ve dışavurumcu yönünü vurgular. Pop Art‘ın babası sayılan Amerikalı yapımcı ve ressam Andy Warhol‘un da dediği gibi, bu noktada Bulgari mücevherleri adeta bir modern sanat müzesi gibi karşımızda durmaktadır. 80‘lerin meşhur diskolarındaki gençlik enerjisini, müziği ve yenilikçi ruhu pahalı mücevherlerle buluşturan bu seri, aynı zamanda tasarımdaki çağdaş ve baş döndürücü olanakların da bir örneği olarak yabancı yeni koleksiyonlar arasında yerini almaktadır.

Geçmişin Kültürünü Geleceğe Taşıyan Detaylar

Wild Pop koleksiyonu, kolyeler başta olmak üzere küpeler, broş modelleri ve bilekliklerden oluşan geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Koleksiyonda bulunan tüm modeller, yoğun olarak özel kesim elmas döşeme kısımlardan ve modele özgünlük katan nadir taş detaylardan oluşur. Mint turmalin, yeşil safir ve siyah akik gömülü bu detaylar, modellere 80‘lerin sıcak renklerini verirken geçmişin funk ruhunu yansıtan özel tasarımlar, ürünleri klasik mücevher modellerinden ayırmaktadır. Broş ve bileklik modellerinde kullanılan taşlardan yaratılan mikrofon, topuklu ayakkabı ve flamingo detayları Pop Art kültüründe sıkça kullanılan ögelere gönderme yapar.

Yeni Nesil Koleksiyonların Gözdesi: Rose Gold ve Mavi Tonları

Wild Pop koleksiyonunda da örneklerine sıkça rastladığımız geometrik desenler, detaylarda sık sık kullanılan mavi tonlardaki değerli taşlar ve rose gold rengi, diğer yabancı yeni mücevher koleksiyonlarında da sıkça karşımıza çıkmaktadır. Özellikle saf altın kullanılarak üretilen mücevherlerde klasik görüntüyü kırıp daha doğal, yumuşak ve iddialı bir görüntü sağlayan rose gold, yüzükler ve kolyelerde en çok rastlanan yeniliklerden biridir. Wild Pop serisinde flamingolara yapılan vurgu, klasik yeni koleksiyonlarda da kelebek ve çiçek modelleriyle öne çıkmaktadır. Boynu tam olarak saran zarif yapraklı ağaç dalları ve yaprak desenleri, pahalı mücevherlerin zarafetini artırmaktadır. Wild Pop koleksiyonunda gördüğümüz canlı renklerden biri olan turmalin ve akuamarin mavisi ise Bulgari gibi diğer markalar tarafından da mücevherlerde yeni modanın ana ögelerinden biri olarak benimsenmekte ve parlak beyaz elmaslarla metalik aplike desenlerini süslemektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir