Yeni Yıla Işıl Işıl Bir Yılbaşı Sofrası ile Girin!

Yeni Yıla Işıl Işıl Bir Yılbaşı Sofrası ile Girin!

“Yılbaşını nerede geçiriyorsun? “ sorusuna “Bu sene de PTT” esprisiyle yanıt vermek hâlâ yüzlerde gülümseme yaratabiliyorsa, demek ki mutluluk veren klasikleri önemsemek gerekiyor. Bütün ailenin ve yakın dostların uzun saatler geçireceği özenle hazırlanan yılbaşı sofraları klasiği de yeni yıla umutla ve mutlulukla girmenin sembolik bir başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Siz de bir değişiklik yapıp bu sene yılbaşını PTT ile geçirmeyin. Yani pijama, terlik, televizyon miskinliği yerine ışıl ışıl bir masa hazırlasanız, tüm sevdikleriniz o masada olsa, küçük süslemelerle o geceyi özel kılsanız, sevdiklerinize sürprizler hazırlasanız ve yeni yıla umutla, mutlulukla, pırıltılar ve ışıltılar içinde girseniz güzel olmaz mı.“Peki ama nasıl olacak” diye hemen telaşlanmayın. Şahane bir yılbaşı sofrası hazırlamak hiç de sandığınız kadar zor değil.

Yılbaşının rengi kırmızı -beyaz-yeşil

Şık bir yılbaşı sofrası deyince elbette öncelikle akıllara kırmızı renk geliyor. Masanızda kırmızı detaylara mutlaka yer verin. Mesela kırmızı bir masa örtüsü kullanabilirsiniz. Ya da beyaz örtülü masanızı kırmızı suplalar, kırmızı peçeteler ve kırmızı mumlarla süsleyebilirsiniz. Masa örtüsünün rengine karar verdikten sonra uyuma dikkat ederek şahane konseptler oluşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, içinizdeki sanatçı kişiliğe izin vermektir.

Eğer beyazın sade şıklığından vazgeçemeyenlerdenseniz, gümüş ışıltılarla masanızda asil bir şölen havası yaratabilirsiniz. Ya da çam ağaçlarının üzerine yağan karları hayal ederek yeni yılı yeşil beyaz bir masanın huzuru ile de karşılayabilirsiniz. Romantizmin rengi pembedir diyorsanız, uçuk pembeler, dore detaylar, güller ve çiçekleri de tercih edebilirsiniz.

Yılbaşı sofralarının romantik detayları

Romantizm ve yılbaşı sözcüklerinin yan yana oluşu elbette mumları akıllara getiriyor. Masanızda pırıltılı, simli, yılbaşı konseptine uygun mumlar kullanın. Çok fazla abartmadan masanızı kozalaklar, inciler, parlak fiyonklarla hareketlendirin. Çünkü bu gece, ışıltıların, pırıltıların gecesi olmalı.

Yaratıcılığınızı kullanın

Yeni yılı karşılayacağınız bu özel sofrada gecenin ruhuna uygun tüm detaylara yer verebilirsiniz. Mesela servis tabaklarının yanlarına yerleştireceğiniz minik hediyeler, peçetelerinizi yeni yıl süsleriyle bağlamak, sandalyeleri yeni yıl çiçekleri ya da çam figürleri ile süslemek, küçük kartlara iyi dilekler yazarak peçetelere yerleştirmek, bu özel geceyi daha da özel kılacaktır.

Yeni yıla özel kurabiyeler

Yılbaşı gecesi uzun süren sohbeti ve neşeli ortamı tatlandıracak özel kurabiyeler hazırlayabilirsiniz. Bu kurabiyeleri yeni yıl ruhuna uygun renklerde ve şekillerde hazırlayabileceğiniz gibi konuklarınıza özel süslemelerle, özel harflerle ve özel mesajlarla küçük hediyeler haline de getirebilirsiniz.

Özenle hazırladığınız bu şahane sofraya uygun özel yemeklerin seçiminde kendinizi zorlamanıza hiç gerek yok. Elbette nar gibi kızarmış hindi, yanında iç pilav, hafif zeytinyağlılar ve küçük mezeler çok yakışır bu özel geceye. Ama klasik bir menü hazırlamak zorunda da değilsiniz. İçine sevginizi ve coşkunuzu katarak pişireceğiniz her yemek, zaten yılbaşı sofranızı unutulmaz kılmaya yetecektir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir