Yazın Tatilde Cildinize Bakım Yapmayı İhmal Etmeyin

Yazın Tatilde Cildinize Bakım Yapmayı İhmal Etmeyin

Yaz tatili geldi, rahatlama zamanı! Tatil denilince akla deniz, kum, doğa, güzel yemekler ve dinlenmek geliyor. Dinlenmek ve rahatlamak varken cilt bakımı yapmak kulağa pek çekici gelmiyor olabilir. Ama güneş ve deniz tuzu cilde hasar verebilir, cildin hızlı yaşlanmasına sebep olabilir. Tatil dönüşü aynaya baktığınızda kötü bir sürprizle karşılaşmamak için birkaç basit adımda cilt bakımı yapmanız yeterli. Tatilde cilt bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız, bu yazı tam size göre. 

Güneşten Korunun

Bronzlaşmak çok çekici gelse de cildimizin güneşin zararlı ışınlarından korunmaya ihtiyacı var. Güneş cilt lekelerine, güneş benlerine ve cildin erken yaşlanmasına sebep olabilir. Tatilde hem yüz hem de vücut için kaliteli bir güneş koruyucu kullanmak sizi bu zararlı etkilerden korur. Denize girdikçe ve terledikçe güneş kremini yenilemeniz gerekir. Her ne kadar pek çok güneş kreminin üzerinde suya dayanıklı olduğu yazsa da, suyla temas sonrası koruyuculuk seviyeleri azalır.

Piyasada tercihinize göre kimyasal ya da fiziksel korumalı güneş kremleri bulabilirsiniz. Fiziksel korumalı güneş kremleri cilt tarafından emilmez, cildin üzerinde bir tabaka oluşturarak koruma sağlar. Özellikle yüzünüz için fiziksel korumalı bir ürün tercih edecekseniz, yüzün beyaz kalmaması için renkli güneş kremlerine yönelebilirsiniz.

Bol Su İçin

Tatilde de günlük hayatta da cildinizin en iyi dostu sudur. Sıcak havalarda vücut normalden daha fazla suya ihtiyaç duyar. Yeterli su içmek, cildin hem daha parlak hem de daha dolgun görünmesini sağlar. Güneşlenirken suyunuzu yanınızdan ayırmayın.

Nemlendirmeden Olmaz

Sıra evde cilt bakımı adımlarına geldi. Güneş sonrası eve döndükten sonra vücudunuzun güneş kreminden iyice arındığına emin olun. Sabun ya da duş jeliyle alacağınız rahatlatıcı bir duş bunun için yeterli olur. Gün boyu güneş ve deniz tuzuna maruz kalan cilt nemini kaybeder. Bu yüzden tatil cilt bakımının olmazsa olmazı nemlendirici krem kullanmaktır. Nemlendirici, hem cildinizin kaybettiği nemi geri kazandırır hem de soyulmasını engeller. Aynı zamanda bronzluğunu korumasına da yardımcı olur.

Yaz sıcaklarında yüzü nemlendirmek ağır bir hisse sebep olabilir. Bunu engellemek için yağlı ciltler için nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Yağlı ciltler için üretilen cilt bakım ürünleri ağır bir his bırakmaz, kolay emilir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz ve cildiniz güneşten fazla etkilenerek pul pul olduysa kuru ciltler için nemlendirici krem kullanmak sizin için daha uygun olabilir. 

Dudak Bakımını Unutmayın

Konu cilt bakımına geldiğinde dudaklar en çok ihmal edilen bölümlerden biridir. Ancak dudaklarınız da güneşten etkilenir ve bakım yapmamak dolgunluğunu kaybetmesine sebep olabilir. Bunu engellemek için yapmanız gerekenler peeling ve nemlendirme uygulamasıdır. Dudağınıza peeling yapmakla uğraşmak istemiyorsanız, dişlerinizi fırçaladıktan ve fırçayı macundan arındırdıktan sonra dudakları hafifçe fırçalayarak ölü deriden arındırabilirsiniz. Bunun için üretilen SPF içeren kremleri kullanarak güneşin olumsuz etkilerinden korunabilirsiniz. 

Kese ve Peeling

Tatilden hemen önce tüm cildinizi ölü derilerden arındırmak, daha pürüzsüz bir bronzluğa sahip olmanıza yardımcı olur. Bu aşama için en etkili yöntem kese yapmaktır. Güneş kremlerine ihtiyacımız olsa da güneş koruyucular hem yüzdeki hem de vücuttaki gözeneklere dolarak gözenek tıkanmasına sebep olabilir. Sivilce ve siyah noktaların önüne geçmek için temizlenmeleri gerekir. Kese yerine peeling de kullanılabilir. Hafif peelingler cildi güneşe karşı savunmasız bırakmaz.

Hassas bir cilde sahipseniz, zaten güneşten hassaslaşan cildinizi peeling ile daha da yormak istemezsiniz. AHA ve BHA içeren kimyasal peeling yapan krem ve maskeler kullanarak cildi ölü deriden arındırabilirsiniz. Kimyasal peeling yapan ürünleri yalnızca gece kullanmaya dikkat edin ve gün içerisinde SPF kullanmayı unutmayın.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir