Yaz Gelinleri İçin 10 Gelin Makyajı Önerileri

Yaz Gelinleri İçin 10 Gelin Makyajı Önerileri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte düğünler de artış gözleniyor. Açık havada düğün yapmak isteyenler genellikle yaz mevsimini tercih ediyor. Yaz gelinlerinin makyajları sıcak ve nemli hava nedeniyle ekstra bir özen istiyor. Parlama yapmayan, akmayan, sıcak ve nem etkisiyle ekstra kalıcı özelliğe sahip olan makyaj çeşitleri yaz gelin makyajı olarak uygulanıyor. 

Günümüzde eskinin şatafatlı düğünleri yerini daha sade ve doğal tasarımlara bıraktı. Gelinliklerde daha klasik ve basit stiller tercih edilirken, saç, makyaj ve takı seçimleri de bu akıma uygun daha natürel tasarımlara yer veriyor. Eskisi gibi kabarık prenses gelinlikler rağbet görmüyor, saç tasarımlarında bohem ve daha salaş kendi halinde modeller tercih ediliyor. Gelin makyajı modelleri denilince akla gelen mavi, yeşil ve koyu pembe farların, abartılı allıkların yerini, uçuk pembe, şeftali ve bronz tonları aldı.

İşte Yaz Gelinleri İçin 10 Gelin Makyajı Önerisi:

1)İnce ve Işıltılı Ten Makyajı

Yaz ayları, sıcak ve nem nedeniyle ağır ten makyajlarını kaldırmaz. Düğün esnasında gelinin konforu için yapılacak en doğru şey, önceden hazırlanmış temiz cilde ince yapılı bir fondöten kullanmak. Ardından renk tonu eşitliği ve kapatıcılığı sağlanarak ıslaklık ve ışıltı veren aydınlatıcı ürünlerle ten makyajı hareketlendirilmelidir. Fondöten ile az miktarda cildi besleyen bir yağ karıştırılabilir. Bu şekilde cilt nemlenirken bir yandan da ışıltılı taze bir görünüm elde edilebilir.

2) Sade Bakışlar

Makyaj ürünleri tercihinde suya dayanıklı ürünler olmasına dikkat edilmelidir. İnci beyazı, fildişi sedefli göz pınarları, şeftali, toprak ya da pembe tonlarında far uygulaması sade gelin makyajı için ideal bir seçimdir. Doğal gelin makyajı demek yalnızca açık tonlarda makyaj yapmak anlamına gelmez. Gelinin yüz hatlarına ve göz tipine yakışan, gelinliğin modeline uygun, doğal ten renklerinde, doğru ürünlerle kusursuz makyaj, doğal gelin makyajı olarak tanımlanabilir. 

3) Nude Tonlarda Dudaklar

Kırmızı ve bordo rujlar kış ve sonbahar düğünlerine uygun bir seçenektir. Yaz düğünleri nude renklere daha uyumludur. Yeni nesil yaz gelinlerinde genelde “yok hissi” yaratan ten rengi rujlar kullanılır. Bulaşmaması, kalıcı olması ve fotoğraflarda parlamaması açısından parlatıcı etkili rujlar yerine mat özellikli ruj uygulaması daha doğru bir seçimdir.

4) Doğal Pembelikte Yanaklar

Makyaj bazları gözlerde ve ten makyajlarında mucizeler yaratır. Yumuşak ve sade makyajlarda genelde şeftali tonlarında, bronz bakır ya da uçuk pembe allıklar tercih edilir. Allık tonunun koyulaşması ciltte gereksiz bir renk tabakası yaratarak makyajın doğallığını önler. Makyaj bazları kullanılarak soft renkli allıkların uçup gitmesi engellenerek kalıcılığı korunabilir.

5) Bronzer Kullanımı

Sıcak renk tonlarına sahip bronzer kullanımı yaz mevsiminde uygulanan gelin makyajlarının olmazsa olmaz detayıdır. Elmacık kemiklerine, alna, hafifçe çene çizgisi ve göz kapağına uygulanan bronzer ile doğal bir görünüm elde edilebilir. Bronz, şeftali, pembe ve altın tonlarında bronzer uygulaması yaz mevsimi için idealdir. Son zamanların trendi olan altın parıltılı bronzerlar esmer ya da hafif bronzlaşmış gelin adayları için doğru bir tercih olabilir.

6) Vücut Makyajı Unutulmamalı

Makyaj söz konusu olduğunda yalnızca yüz makyajından bahsetmek yanlış olur. Dekolte bölgelerine yapılan küçük dokunuşlar vücudun yüz ile bütünleşmesini sağlar. Aksi takdirde yüzdeki makyaj vücutla uyum sağlamaz ve maske gibi durabilir. Highlighter ve bronzer uygulaması dekolteli gelinliklerde yalnızca yüze değil köprücük kemiği ve omuzlara da yapılmalıdır.

7) Eyeliner Kullanımı

Gelin makyajında kullanılan eyeliner uygulamasının iddialı ve kalın çizgili olmamasına dikkat edilmelidir. Eyeliner’ın kuyruklu ve abartılı uygulanması, uçuk renklerdeki göz makyajının masumiyetine gölge düşürebilir.

8) Porselen Makyaj

Porselen gelin makyajını diğer makyajlardan ayıran en önemli özelliği kullanılan malzemelerin daha kalıcı olmasıdır. Makyaj altı bazları ile desteklenen porselen gelin makyajlarının yaz mevsimi uygulamalarında mümkün olduğunca pastel tonlar seçilmesi önerilir.  

9) Doğal Makyajla Uyumlu Saçlar

Yaz gelinlerinin saçlarında gelin başı diye tabir edilen abartılı topuzlar yerine salaş ve örgülü modeller tercih edilir. Özellikle kır ya da kumsal düğünlerinde gelin saçlarında simler, taşlı tokalar yerine çiçeklerden oluşan tokalar ve taçlar kullanabilir. Doğal bir görünüm yalnızca makyajla olmayacağı için bu temaya saçlarında eşlik etmesi gerekir. Makyajda nasıl ten rengine yakın, doğal tonlar kullanıldıysa saçlarda da aynı şekilde abartıdan uzaklaşılmalıdır.

10) Yeni Nesil Makyaja Yeni Nesil Takılar

Yaz gelinlerinde abartılı takılar yerine daha sade ya da tek parça gelin takıları tercih edilmelidir. Makyajda kullanılan sedef, fildişi, inci gibi renk detaylarına takılarda da yer verilebilir. Küçük taşlı minimal küpeler ya da modern tasarımlı gelinliklerle ear cuff denilen kulağı saran iddialı sayılabilecek küpeler, sırt dekolteli gelinliklerle inci detaylı sırt dekolteli kolyeler, bohem gelinliklerle kol üstü bileklikler, yeni nesil sade ve doğal gelin makyajı ile mükemmel uyum sağlar.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir