Vintage Bir Dokunuş İçin Madalyon Kolyeler

Vintage Bir Dokunuş İçin Madalyon Kolyeler

Madalyon kolye, içerisinde küçük fotoğrafların veya bir tutam saçın rahatlıkla saklanabileceği ufak bir bölmeyi barındıran kolyelerdir. Madalyon kolyeler; yeni yıl, sevgililer günü ve düğünler gibi özel günlerde sevdiklerinize verebileceğiniz harika armağanlardır. Madalyon kolyeler, boyna takılır ve madalyonun içerisinde veren kişinin bir fotoğrafı bulunur. Madalyon kolyelerin oval, daire veya kare gibi birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Kapaksız ve kapaklı madalyon kolye çeşitleri, altın ve gümüş gibi özel malzemelerden üretilir. Özellikle altın madalyon kolyeler, görünüşü ve parlaklığıyla birçok kişinin dikkatini çekmeyi başarır. İster madalyon altın kolye olsun, ister madalyon gümüş kolye olsun geçmişte sıkça kullanılan bu tür takılar günümüzde de popülerliğini korumaya devam ediyor.

Madalyon Kolye Çeşitleri

Madalyon kolyeler ile bir ya da iki fotoğraf aynı anda saklanabilmekle, birlikte daha çok fotoğrafı aynı anda saklayabilen madalyon kolyeler de mevcuttur. Bazı madalyon kolyelerin madalyon kısmı sabit değildir ve rahatlıkla kendi çevresinde dönebilir. Bu tarz madalyon kolyeler, özellikle Victoria döneminde sıkça tercih ediliyordu. Bazı madalyon kolyelerin ön yüzleri, cam malzemeden yapılıyor. Böylelikle madalyon kolyelerin içerisindeki fotoğraf veya eşya, dışarıdan bakıldığında çok rahat bir şekilde görülebiliyor ve madalyon kolyelerin içinin açılmasına gerek kalmıyor. Bu tür madalyon kolyeler daha çok madalyonun içine konulacak eşyanın kaybolma riski varsa kullanılıyor. Örneğin, camdan yapılan madalyon kolyeler, saçların saklanması için sıklıkla kullanılıyor. Öte yandan fotoğraflı madalyonların içerisindeki fotoğrafların sabit durması ise şeffaf plastik iç kaplamalar ile sağlanıyor.

Farklı Amaçlara Sahip Madalyon Kolyeler

Madalyon kolyelerin içine parfüm ve sabun gibi kişilerin güzel kokmasını sağlayan maddeler de konabiliyor. Özellikle kişisel hijyen şartlarının yeterli olmadığı yerlerde kullanılan madalyon kolyeler, kişileri büyük bir dertten kurtarıyor. Birçok farklı ülkede bu amaçla kullanılan madalyon kolye çeşitleri de bulunuyor. Ayrıca, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sırasında bazı Amerikan ve İngiliz askerlerinin üniformalarında da madalyon kolyeler bulunuyordu. Bu kolyelerin içerisinde bir adet pusula bulunurdu. Madalyon kolyelerin içerisinde bulunan pusula, askerlere yön tayini konusunda yardımcı oluyordu.

Nostaljik Takılardan Hoşlananların Tercihi

Madalyon kolyeler, geçmiş dönemlerin en çok kullanılan takıları arasında yer alır. Nostaljik esintiler isteyen ve tarih kokan eşyalardan hoşlanan herkes, madalyon kolyeleri kullanabilir. Ayrıca madalyon kolyeler sayesinde sevdiklerinizin fotoğrafını göğsünüzün üzerinde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Üstelik nostaljik madalyonları; düğün, mezuniyet ve doğum gibi özel günlerde sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Bu sayede sevdiklerinizin bu özel gününü ölümsüzleştirebilir ve yıllar boyu sizi hatırlamalarını sağlayabilirsiniz.

Farklı Madalyon Kolye Tasarımları

Özellikle altın ve gümüş malzemeden yapılan madalyon kolyeler, düğünlerde ve diğer özel günlerde birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen takılardandır. Öte yandan kristal madalyon kolyeler de günlük yaşamda ve diğer zamanlarda şık bir görünüm isteyenlerin kullanabileceği bir takıdır. Ayrıca birçok kişi, kötü şanstan ve nazardan korunmak için nazar boncuğuna sahip madalyon kolyeleri de tercih edebilir. Daha farklı bir madalyon kolye isteyen kişiler, içerisinde mini bir müzik kutusu, dış yüzeyinde piyano ve gitar gibi müzikle ilgili figürler bulunan madalyon kolyeleri de takabilirler.

Kalp Şeklindeki Madalyon Kolyeler Hakkında

Kalp şeklindeki madalyon kolyeler, M.Ö. 7. yüzyıldan beri, aşkın ve tutkunun önemli sembollerinden biri olarak bilindi. Geçmişten bugüne birçok topluluk, kalp şekline önem veriyor ve onun manevi bir anlamı olduğunu düşünüyordu. Kalp şeklindeki madalyon kolyeler ise bu inancın bir yan ürünü olarak doğdu. Eğer kalp şeklindeki madalyon kolyelerin içerisinde sevdiğiniz kişinin bir fotoğrafı varsa, bu aşkınızı ve sevdiğiniz kişiye olan tutkunuzu göstermenin harika bir yolu olarak düşünülebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir