Takıda Şahmeran Efsanesi

Takıda Şahmeran Efsanesi

Güney, Orta ve Doğu Anadolu’da masallara ve hikayelere konu olan Şahmeran efsanesi, belden yukarısı insan ve belden aşağısı yılan olarak betimlenen, inanışa göre doğa üstü güçlere sahip olan ve hiç yaşlanmayan bir varlıktır. ​Farsça’da hükümdar anlamına gelen “şah” ve yılan anlamına gelen “maran” sözcüklerinden türetilen “şah-ı meran”ın zamanla söyleyiş biçimi değişerek Şahmeran haline gelmiştir.

Şahmeran Tarihi ve Efsanesi

Farklı ülkelerin mitolojisinde olduğu gibi Türk kültüründe de yılanlar ile ilgili pek çok efsane vardır. Şahmeran’a dair çeşitli efsaneler halk tarafından dilden dile dolaşarak günümüze kadar ulaşmıştır.

En yaygın olan efsaneye göre, Mersin’in Tarsus ilçesinde yerin yedi kat altında Meran adı verilen son derece akıllı ve şefkatli yılanlar yaşardı. Birbirleri ile barış ve huzur içinde yaşayan yılanların kraliçesine Şahmeran denilirdi. Şahmeran süt beyaz tene sahip, insan başlı yılan vücutlu güzel bir varlıktı.

Bir gün odun satarak geçimini sağlayan ve çok fakir bir ailenin oğlu olan Cemşab, arkadaşları ile bal dolu bir mağara keşfetti ve Cemşab bal toplamak için tek başına mağaraya girdi. Mağaranın derinliklerinde bir ışık sızdığını fark ederek ışığa doğru yöneldi ve büyüleyici bir manzaraya sahip eşi benzeri olmayan güzellikteki bir bahçeye ulaştı. Bahçede havuz başında bulunan dev tahtta güzelliği dillere destan Şahmeran ile karşılaştı. Uzun yıllar bu benzersiz bahçede yaşayan Cemşab, günün birinde ailesini çok özlediğini, artık gitmek istediğini Şahmeran’a söyleyerek ve yerini kimseye söylemeyeceğine dair sözler vererek ailesine kavuşmak üzere bahçeden ayrıldı.

Uzun yıllar sonra ülkenin padişahı hastalanarak yataklara düştü. Hiçbir hekimin ve ilacın çare olamadığı amansız hastalıkta padişahın iyileşmesi için tek yolun Şahmeran’ın etini yemek olduğu kanaatine varıldı. Bir şekilde uzun uğraşlar sonucu Cemşab bulundu ve Şahmeran’ın yeri öğrenildi. Şahmeran öldü, padişah iyileşti ve Cemşab baş vezirlik mührüne sahip oldu.

Efsaneye göre Şahmeran’ın öldüğünden hala diğer yılanların haberi yoktur ve yılanların bundan haberi olduğu gün Tarsus’un yılanlar tarafından istila edileceğine inanılır.

Şahmeranın Modada Yeri

Birbirinden güzel ve büyüleyici efsaneler konu olan Şahmeran hikayesi, günümüzde moda dünyasında da isminden söz ettiriyor. Masallarda ve hikayelerde oldukça güzel bir dişi olarak betimlendiği ve etkileyici bir efsanenin baş karakteri olduğu için Şahmeran uzun yıllardan beri tasarımcıların ilham kaynağı oluyor. Akıllı ve iyimser bir yaratık olduğuna inanılan Şahmeran güzelliğinin yanı sıra belki de en çok bu yönlerinden dolayı ünlü tasarımcılar ve modacılar tarafından tasarımlara işleniyor. Aksesuarlarda, kıyafetlerde, takılarda kültürel bir simge olarak karşımıza çıkan insan başlı yılan, özellikle kadınlar tarafından son zamanlarda büyük ilgi görüyor.

Özellikle pırlantalar ve farklı değerli taşlar ile bezenmiş birbirinden zarif Şahmeran bileklik son trendler arasında yer alıyor. Hem bileğinizi saran hem de elinizin üzerinden ince zincirler ile parmaklarınıza kadar ulaşan bileklikler, tek başlarına kullandığınızda bile son derece şık bir görüntüye ulaşmanıza yardımcı oluyor. Klasik, modern, sportif başta olmak üzere her türlü tarzı benimseyenler için uygun modelleri bulabileceğiniz Şahmeran bilekliklerini gündelik hayatınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zarif bileklikler sayesinde basic tişört ve jean pantolonlar ile yaptığınız günlük kombinlere farklılık katabileceğiniz gibi özel davetler için tercih ettiğiniz sade tasarımlı abiye kıyafetlerinizi de Şahmeran takıları ile tamamlayabilirsiniz. Kalp, yıldız, Fatıma’nın eli, nazar boncuğu gibi kültürel ya da dini figürlerin ve değerli taşların kullanıldığı Şahmeran bileklikleri sayesinde modaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir