Sonbahar Bakımı İçin Neler Yapılmalı?

Sonbahar Bakımı İçin Neler Yapılmalı?

Havaların yavaş yavaş serinlediği sonbahar günlerinde bakımınıza ekstra özen göstermelisiniz. Yaz güneşinden, klorlu havuz suyundan ve terin aşındırıcı etkisinden yıpranan saçlarınızı nemlendirmek güçlü saçlar için önemlidir. Yaz boyu cildinize uyguladığınız nemlendiriciler kışın soğuğunda yetersiz kalacağı için, cildinize uygun, yağ oranı fazla, yoğun kıvamlı nemlendiricilere yavaş yavaş geçiş yapmanız gerekir. Sıcak günlerde hafif besinler tüketirken sonbaharın gelmesiyle artık vitamin ve mineral yönünden daha zengin beslenmelisiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek özellikle mevsim geçişlerinde sık hastalanmamak için önemli bir adımdır. 

Tazelenmek İçin Yapılması Gerekenler

Kişisel bakımı düzenli yapmak olumlu sonuçlar verir. Bu nedenle sonbahar bakım önerileri size yardımcı olur. Yazın kavurucu güneşine çıkarken kullandığınız yüksek korumalı güneş kremlerinizi sonbaharda kullanmamalısınız. Onun yerine daha hafif yapılı, az koruma faktörlü ürünler tercih ederseniz cildinizi fazla yormazsınız.  Güneş kremlerinde hafifliğe yönelirken nemlendiricilerde daha yoğun kıvama geçiş yapmanız gerekir. Sonbaharda sert esen rüzgar ve bazen güneşli bazen yağmurlu olan değişken hava sebebiyle cildiniz kurur, çatlar ve yara olur. Cilt sorunlarıyla karşılaşmamak için nemlendiricinizi her gün kullanmanız büyük önem taşır. 

Tüm cildinizi nemlendirirken saçlarınızı da unutmamalısınız. Sonbahar, yazın kuruyan saçlarınızı iyileştirmek için iyi bir dönemdir. Nem içeren şampuanlar, bakım yağları, zengin aromalarla güçlendirilmiş bakım serumları güçlü ve parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Sonbahar rüzgarında sadece yapraklar dökülmez ne yazık ki saçlarınız da yapraklara eşlik eder. Mevsim geçişlerinde artan saç dökülme sorunları için bakım çok önemlidir. Tempolu yaşantınız içerisinde kuruyup, çatlayan ve yara olan dudaklarınızı nemlendirmelisiniz. Haftada bir uygulayacağınız dudak peeling’i ve her gün süreceğiniz nemlendirici ile yumuşak ve dolgun dudaklara sahip olabilirsiniz. Sağlıklı görünen dudaklara sürülen rujun ne kadar göz alıcı olduğunu fark edersiniz. 

Fit ve Sağlıklı Bir Vücut İçin Öneriler

Sonbahar çocukların okula başladığı, senelik izinlerin bittiği, rutinleri bozduran tatillerin sona erdiği bir dönemdir. Forma girmek ya da fit görünümünüzü korumak için başlayacağınız diyet ve spor antrenmanları için ideal bir zaman dilimidir. Hem yazın meyvelerini, sebzelerini içeren hem de kışın doğal besinlerinin tezgahlarda görünmeye başladığı bu bereketli zamanı zengin bir diyet programıyla değerlendirmeniz gerekir. Makyaj alışkanlıklarınızı da yavaş yavaş değiştirmeniz gereken bu geçiş dönemi, pastel tonların ağırlık kazandığı romantik bir yapıya sahiptir. Yaz boyu kullanılan BB kremlerden biraz daha yoğun kıvamlı, kapatıcı özelliği daha fazla olan fondötenlere geçiş yapılabilir. Canlı makyaj renklerinden daha çok toprak tonlarının tercih edildiği sonbahar döneminde, kullanılan parfüm kokusu da baharatlı ve şeker ağırlıklı olmaya başlar. 

Geçiş Döneminin Dolabınıza ve Ruhunuza Etkisi

Sonbaharın esintisi dolabınızı da etkiler. Uçuşan eteklerden, çiçekli elbiselerden, kot şortlardan uzaklaşılarak havalı çizme ve botlara, trençkotlara, renk renk şallara, büyük çantalara yer açılır. Yaz boyunca küçük çantalarla gezip dolaştıktan sonra dolgun görüntüsü ile büyük çantalar, deri detaylar, koyu renkler dolabınızın havasını değiştirir. Yazın cıvıl cıvıl görüntüsü yerini sararan ağaçlara, dökülen yapraklara, yağmurlu havalara bırakır. Çoğu kişi bu dönemde kendini yalnız, üzgün, duygusal ve alıngan hissedebilir. Bu belirtileri yaşadığınızda belki biraz kendinize vakit ayırmak, mevsim geçişine adapte olmanıza fırsat verir. Yazın hareketli partileri, sahil akşamları artık battaniye-sinema-pijama üçlüsüne dönüşebilir. Daha sakin ve daha romantik programlar hafta sonu planlarınızı doldurur. 

Her mevsim getirdikleri ile hayatınıza renk katar. Hem bedeninizi hem ruhunuzu bu geçiş dönemlerine hazırlamak için kendinize rutinler oluşturmalısınız. Bakımlı, sağlıklı ve harika bir sonbahar geçirmek için kendinize zaman ayırmanız önemlidir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir