Saray Modası: Mihrimah Sultan Şıklığı ile Göz Kamaştırın

Saray Modası: Mihrimah Sultan Şıklığı ile Göz Kamaştırın

Bindallı, Osmanlı kültür ve geleneğinin ayrılmaz parçalarından bir tanesidir. Günümüze kadar orijinalliğini koruyarak gelen bindallı, Osmanlı döneminde gelin tarafından düğünde gelinlik olarak kullanılan giysidir. Gelin kendi bindallısını gelinlik olarak kullandıktan sonra katıldığı başka düğünlerde bindallısını gece kıyafeti olarak kullanırdı. Genellikle ipek, kadife ya da atlastan üretilen bindallı çoğunlukla kırmızı renktedir. Ancak mavi, yeşil ve mor renklerin hâkim olduğu bindallı çeşitleri de bulmak mümkündü. Bindallının temel özelliği gelinin güzelliğini ön plana çıkarması ve şıklığı yansıtmasıdır.

Geleneksel Türk kültürünün en önemli unsurlarından biri olan bindallılar yoğun uğraşlarla hazırlanan bir giysidir. Bindallının üzerinde yapılan işlemeler bindallıya hem şıklık hem de zarafet katmaktadır. Bindallının Türk kültürüne yerleşmesinde en önemli rollerden birini Mihrimah Sultan alır. Nitekim günümüzde Mihrimah Sultan bindallısı olarak anılan model bu durumun açık göstergesidir. Peki, kimdir bu Mihrimah Sultan? Buyurun beraber inceleyelim!

Mihrimah Sultan Kimdir?

Mihrimah Sultan, Osmanlı padişahlarının en ihtişamlısı kabul edilen Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan’ın kızlarıdır. Babası Kanuni ve annesi Hürrem’in ihtişamını hayatına ve giyimine yansıtan Mihrimah Sultan günümüze kadar sürecek bir modanın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Osmanlı döneminde güzel giyinmenin saray adab-ı muaşeretinin temel unsurlarından biri olması ve Mihrimah’ın şahsi zevkleri bugünkü moda trendinin ve şıklığının temelidir.

1522 yılında dünyaya gelen Mihrimah Sultan, Hürrem’in kızı olmasından dolayı gayet ön planda bir sultandır. Yaşamı boyunca bu avantajını iyi kullanan Mihrimah, annesini örnek almış, devlet işlerinde etkili bir kadın olmuştur. Bazı devlet büyükleri ile yazışmalar yapmış, annesinin vefatından sonra babasına, daha sonra da kardeşlerine danışmanlık yapmıştır.

1539 yılına gelindiğinde bir Osmanlı paşası olan Rüstem Paşa ile evlenmiştir, bu evlilikten sonra Rüstem Paşa sadrazam olmuştur. Evliliği sırasında giydiği bindallı günümüzde Mihrimah Sultan bindallısı olarak anılmaktadır.

Devlet işleri ile ilgilenmesinin yanı sıra hayır işleriyle de alakadar olan Mihrimah Sultan, Mimar Sinan’a Üsküdar’da bulunan ve kendi adıyla anılan külliyesini yaptırmıştır. Bu külliye, camii, medrese, ilkokul ve hastaneden oluşmaktadır. Daha sonra ise yine Mimar Sinan’a Edirnekapı (İstanbul) semtinde bir külliye yaptırmıştır. Mihrimah Sultan Külliyesi olarak bilinen bu külliye de cami, çeşme, medrese ve hamamdan oluşmaktadır. Edirnekapı’daki külliyede bulunan Mihrimah Sultan Hamamı günümüzde hala hizmet vermektedir.

Mihrimah, Farsça “güneş ve ay” anlamına gelmektedir. Rivayete göre, Mimar Sinan, Mihrimah’ı görünce ona gönlünü kaptırmıştır. Öyle ki, Mihrimah Sultan için yaptığı camilerin birinden güneş doğarken diğerinden ay batacak şekilde hesap ederek yapmış, hissettiği derin aşkı eserlerine yansıtmıştır. Nisan ve mayıs aylarının bazı günlerinde Mihrimah Sultan külliyelerinde bu olayı gözlemlemek mümkündür.

Günümüzde Bindallı

Osmanlı kültürünün önemli unsurlarından biri olan, geleneğimizle bütünleşmiş bindallılar günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Evlilik çağındaki genç kızların hayallerini süsleyen geleneksel bindallılar artık her çeşitte ve renkte üretilmektedir. Kına organizasyonlarının yaygınlaşması sayesinde bindallı modası tekrar trend haline getirmiştir. Kına gecesinde gelinin giydiği bindallı hem şıklık ve zarafeti yansıtması hem de Osmanlı kültürünün yaşatılması adına genellikle taşlı, gösterişli modellerden tercih edilir. Kına gecesi dışında kullanımı çok sık olmayan bindallılar kına gecesi sonrasında hatıra olarak saklanmaktadır.

Bindallı modelleri arasında en çok tercih edilen modellerden birisi Mihrimah bindallısı modelidir. Osmanlı döneminden bu yana genellikle kırmızı renk bindallı tercih edilse de zevke göre farklı renklerde bindallı diktirmek ya da satın almak da mümkündür.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir