Mutluluğun Anahtarı: Sıkıca Sarılmak

Mutluluğun Anahtarı: Sıkıca Sarılmak

Büyük üstat Aziz Nesin der ki; “Sarılmak neden güzeldir bilir misin? Çünkü sağ tarafta kalp yoktur ve orası hep boştur… Sarılınca, sağ yanını O’nun kalbi doldurur.” İnsan hayatında tüm boşlukları doldurabilme gücüne sahip, sevginin vücut dili, bütün olmanın direkt hali, baş ağrısını hafifletebilen, kaygıyı, stresi gideren, özsaygıyı inşa edebilen, korkuları dahi yenmenize yardımcı olan, birçok duyguyu aynı anda harekete geçiren ve bu denli anlamlı kılan bir eylemin adıdır sarılmak.

Üstelik birçok araştırmaya da konu olmuş ve etkisini defalarca kanıtlamıştır. Yapılan araştırmalarda sarılmanın; oksitosin, endorfin, serotonin ve dopamin gibi hormonların salgılanmasını sağladığı ortaya konmuştur.

“Aşk Hormonu” da denen oksitosin ve ağrı kesici özelliği olan endorfin, mutluluk hormonları olarak da bilinirler. Üstelik bu hormonun salgılanması; güvende hissetmemizi, hayatta karşılaştığımız zorluklarla daha kolay baş edebilmemizi sağlar ve duyduğumuz endişeyi azaltır. Sarıldığımız zaman vücudumuzda salgılanması kolaylaşan, partnerimizi daha çekici bulmamızı sağlayan oksitosin yani bir diğer adı ile ‘Aşk Hormonu’ ortaya çıkar. Bu hormon; hamilelik döneminin daha rahat geçmesini sağlaması, annenin doğum sonu depresyonunu engellemeye yardımcı olması, lohusalık dönemini rahat geçirmesini sağlaması hatta süt gelişini kolaylaştırması gibi birçok etkiye de sahiptir.

Daha Keyifli ve Huzurlu Olmak, Daha İyi Anlamak İçin Sarılın!

Ayrıca ruh hâlini, uykuyu, iştahı, öğrenmeyi, hafızayı, cinsel ve sosyal davranışları düzenlemeye yardım eden serotonin ile hayattan ve yapılan aktivitelerden keyif alma, konsantrasyonun üst düzeyde olması, hafızanın iyi olması, öğrenme becerisi gibi konularda oldukça büyük öneme sahip dopamin salgılanması da sarıldığımızda artar.

Bu sebeplerle sarıldığımız zaman, hem kendimizin, hem de karşımızdakinin endişelerini yatıştırırız. Karşımızdaki insanı daha iyi anlar ve daha iyi iletişim kurabiliriz. Kendimizi güvende hisseder, daha az gerginlik yaşar, stresle daha rahat baş edebiliriz. Sarıldığımız anlarda daha şefkatli oluruz. Üstelik ilişkimiz daha samimi olacağı gibi ilişkilerimizde kavga, çatışma ve tartışmalarda daha kolay atlatılabilir.

Bu dört mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olan sarılma eylemi çağımızın en büyük sorunu depresyona karşı da koruyucu olabilir. Sarılmak, en basit şekilde günlük yaşam stresleriyle baş etmemizi, aşık olmamızı ve aşkı korumamızı sağlar.

Sarılmak bize yalnız olmadığımızı hatırlatır. Korkularımızı yenmemizde yardımcı olur. Kısaca sarılmak; duyguları teşvik edicidir.

İki kolun sevdiğin boynuna dolanması… İçinde tutku ve arzu barındıran en masum eylemlerden biri sarılmak… Yeryüzünde aşkın en büyük göstergesi sarmaşık derler. Öyle ki; aşk, sarmaşık anlamına gelen “aşk” kelimesinden doğmuştur. İşte böyle sarar sarmalar aşk; hem ruhu, hem de bedeni. Ve her zerresi aşkla dolan insan sarılarak bir bütün olur sevdiğiyle. Her aşık bağlanmak ve bir sarmaşık gibi sıkıca sarmalanmak ister. Bırakın aşk bir sarmaşık gibi tüm vücudunuzu sarsın, siz sevdiğinize sarılın.

Aşkınızı mutlu etmek için sarılmanın yanı sıra ona Altınbaş’ın Sarmaşık koleksiyonunda yer alan şık ve zarif takılardan da armağan edebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir