Mercedes Benz Fashion Week’18 den Geriye Kalanlar

Mercedes Benz Fashion Week’18 den Geriye Kalanlar

Mercedes Benz Fashion Week 2018, 12. sezonunu 11-14 Eylül tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirdi. En başarılı tasarımcıların koleksiyonlarının sunulduğu moda haftasında, genç tasarımcılar da kendi tasarımlarını sunma fırsatı buldu. Çeşitli tasarımcıların 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonları oldukça ses getirdi. Toplamda 29 tasarımcının koleksiyonlarını sunduğu Mercedes Benz Fashion Week 2018, 4 gün sürdü.

İşte moda haftasına damga vuran tasarımcılar ve koleksiyonlar;

Özlem Süer

2018 ilkbahar/yaz koleksiyonunu sunan Özlem Süer, tasarımlarında doğanın iyileştirici gücünden esinlenmiş. “Healer” adındaki bu koleksiyonda doğaya çağrışım yapan desenler ve renklerin yanı sıra modern detaylar da ön plana çıktı. Çiçek desenlerinin yoğun olarak kullanılması ise bitkilerin iyileştirici gücünün bir temsili oldu.

Deniz Berdan

Başarılı tasarımcı Deniz Berdan’ın 2019 ilkbahar/yaz koleksiyonunda 90’ların enerjik havası esti. Reebok Classic iş birliği ile hazırlanmış koleksiyonda; salaş kıyafetler, sweatshirt’ler, oversize kıyafetler, pantolon üstünden taşan boxer’lar, spor görünümü yıkan volan detayları, rahat tişört elbiseler ve karışık neon renkler göze çarptı. Deniz Berdan bu koleksiyonda, Umay Ana temasını göz önünde bulundurmuş. Murat Palta’nın “Gods, Monster and Men” adlı eserinde yer alan Tanrıça Umay görünümü bu koleksiyona yön vermiş. Umay Ana’nın gündüz savaşçı bir tanrı, gece ise aşkı temsil eden bir tanrıça olması bu koleksiyonda kullanılan ilham kaynağı olmuş.

Ceren Ocak

Mercedes Benz Fashion Week 2018, genç tasarımcılar için de harika fırsatlar sundu. Buna en güzel örneklerden biri, Ceren Ocak’ın sunduğu ilkbahar/yaz 2019 koleksiyonu oldu. Bomber ceketler, dikkat çekici kemerler, kahverengi tonları, gösterişli omuzlar, mayo ve bikiniler ile derin dekolteli kıyafetler, koleksiyonun en dikkat çeken parçaları oldu. Bu harika koleksiyonun sahibi Ceren Ocak, tasarımlarında İspanya İç Savaşı’nda İspanyol devrimcilerin sloganı “No Pasaran”dan etkilendi. Devrimcilerin mücadelesinden esinlenerek oluşturduğu bu koleksiyonla adından söz ettirmeyi başardı.

Ani Datukishvili

Moda haftasının ikinci gününde en ilgi çeken defilelerden biri Gürcü tasarımcı Ani Datukishvili’ye aitti. Mint yeşili, bebek mavisi, uçuk sarı, pudra pembesi gibi pastel tonların yanı sıra siyah ve beyazın birlikteliğini kullanan tasarımcı, ilhamını 60’lı yıllardan aldı. Koleksiyonda en önemli detay ise Çin kültürünü temsil eden organik kumaş baskılar ile Fransız tarzı kesimlerin bir arada kullanılarak farklı kültürlerin birlikteliğine dikkat çekilmesi oldu.

Mehtap Elaidi

İlkbahar/yaz 2018 sezonu için hazırladığı koleksiyonda; kiremit kırmızısı, pötikare ve çiçek desenleri, ipek kumaşlar, maskulen gömlek ve ceketler, masalsı elbise ve etekler, özel nakışlı kumaşlar ve lacivert ile gümüşün birlikte kullanıldığı kıyafetler sunuldu. #SORRYMYSTORY1001 adındaki koleksiyonunda Mehtap Elaidi, 1001 Gece Masalları’nın kahmaranı olan Şehrazat’tan esinlenmiş.

Güçlü kadın temasını tam olarak yansıtan kıyafetlerle bu koleksiyon, en çok beğenilen defilelerden biri oldu.

T.A.G.G.

Moda haftasının 3. gününe damga vuran tasarımcılardan biri olan Gökay Gündoğdu, T.A.G.G adındaki markasına ait koleksiyonuyla oldukça konuşuldu. Bu defilenin çok konuşulmasının en önemli nedeni kadın bedeninin bir obje olarak kullanılmasına karşı durmak için teni hiç göstermeyen ten rengi bodysuit’lerin kullanılmasıydı. Tasarımcı, koleksiyonunda kadın imajını klasik algıdan uzaklaştırmak amacıyla maskulen kıyafetler, boyfriend ceketler, boxer şortlar tercih etmiş.

Exquise

Mercedes Benz Fashion Week 2018 koleksiyonları arasında ön plana çıkanlardan biri de hiç kuşkusuz Exquise’ydi. Şehirli kadınların gri şehrin içinde karamsarlığa kapılmayıp gezip-görme tutkusunu stiline yansıtmasından esinlenen tasarımcı, bu koleksiyonunda mercan, lila, mint yeşili gibi enerjik renkleri kullanmayı tercih etmiş. Bunun yanı sıra çiçek desenleri, çizgi ve puantiyeler, uçuşan elbiseler, volanlı kollar gibi son derece ferah kıyafetler de defilede yer aldı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir