Londra Moda Haftası

Londra Moda Haftası

Londra Moda Haftası, bu yıl da İngiltere’yi farklı tasarımcılar ve stillerle kasıp kavurdu.

Londra moda haftasında öne çıkan trendlerin başında, sokaklardaki isimsiz stil öncüleri yer aldı. Moda ve sokak stili fotoğrafçıcı olarak bilinen Jonathan Daniel Pryce’ın, sokaklardaki bu stil kahramanlarının en iyi takipçilerinden olduğu, bu yıl ki Londra moda haftası ile bir kez daha kanıtlandı.

Çok sayıda başarılı tasarımcının defilelerine ev sahipliği yapan Londra moda haftası, Türk markalarından Barrus’u ağırladı. Merkezi Londra’da bulunan ve Neslişah Yılmaz ile Nur Çağlayan tarafından kurulan marka, St George’s Hall’da gerçekleştirdiği şovlarıyla adından söz ettirdi. Moda haftasındaki Türk esintileri bununla da kalmadı. Türk asıllı Kanadalı tasarımcı Erdem Moralıoğlu da Osmanlı dönemi esintileri taşıyan koleksiyonuyla Londra moda haftasına damgasını vurdu. İngiliz First Lady’leri giydiren tasarımcı olarak bilinen Erdem Moralıoğlu’nun, koleksiyonu hazırlarken Coventry Kontesi Mary Gunning’in 18. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu kadınlarının bir kıyafetiyle ölümsüzleşmiş portresinden ilham aldığı öğrenildi. Moda editörleri tarafından tasarımcının koleksiyonuna övgüler yağdı.

Konuklar arasında çok sayıda uluslararası tasarımcının ve moda dünyasının önde gelen isimlerinin bulunduğu Moda haftasının defilelerini, Amerikan Vogue dergisinin yayın yönetmeni Anna Wintour da ön sıralardan izledi.

İngiltere’de yaşayan modacı Zeynep Kartal da, Somerset House’da sergilediği koleksiyonuyla adından söz ettiren Türk tasarımcılar arasında yerini aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Hava Yollarının desteğiyle düzenlenen Mistik Bahçe isimli defile, konuklarını Yedikule Surları, Kapalıçarşı ve Süleymaniye Camii gibi yapıların bulunduğu “Thomas Allom’un Gözünden İstanbul ve Türkiye” adlı gravür sergisi ile karşıladı.

Türk moda tasarımcılarından Bora Aksu da moda haftasında yerini aldı ve tasarımcı kelimenin tam anlamıyla Londra’da Gaziantep rüzgarları estirdi. Ünlü modacı, koleksiyonunu çoğunlukla Gaziantep yöresinde kullanılan ve kendisi için hazine değerinde olduğunu ifade ettiği kutnu kumaşıyla hazırladı. Diğer Türk tasarımcıları gibi Bora Aksu’nun koleksiyonu da, kutnu kumaşının dokusu ve renkleriyle Osmanlı dönemi esintileri taşıdı. Tasarımcı, dünyaca ünlü modacılar ve bloggerlar tarafından tam not aldı.

             

Londra moda haftasında, gelecek sezona yön veren koleksiyonların başında J.W. Anderson İlkbahar-Yaz 2018 defilesi yer alıyordu. Bununla birlikte; Rejina Pyo, Joseph, Toga, Pringle of Scotland, Christopher Kane, Marques Almeida, TopShop Unique, Peter Pilotto gibi defileler de, moda kulislerinde yeni sezonun ayak sesleri olarak anıldı.

             

Sokak stili yıldızlarının başrolde olduğu Londra moda haftası, yeni sezonun ilham kaynağı olarak moda arşivlerinde yerini aldı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir