Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri

 

Küçük metrekareli evler, özellikle büyük şehirlerde her geçen gün artıyor. Hayatlarımız küçük metrekarelere sıkışırken eşyaların yerleşimi, dekorasyon ve yaşam alanı planlama konusunda sorunlar ortaya çıkıyor. Küçük ev dekorasyonu için özellikle büyük alanlarda yaşamaya alışık olanlar yardıma ihtiyaç duyuyor. Oysa küçük dokunuşlar ve ev yerleştirme ipuçları ile sorunun üstesinden gelebilir, evinizi daha büyük gösterebilirsiniz. İşte hayat kurtarıcı küçük ev dekorasyon fikirleri…

 

Küçük Evler Aynalarla Daha Geniş

Küçük evler için dekorasyon planı yapan iç mimarlar, duvarlarda büyük desenli kağıtlar, koyu renkler ve ağır çerçeveler kullanmaktan kaçınıyor. Özellikle ayna ve cam gibi yansıtıcı malzemelerle odalar daha büyük gösteriliyor. Ancak bu tür araçları her yerde kullanmak da boğucu olabiliyor. Odanın seçeceğiniz bir duvarını boydan boya ayna kaplayabilir veya geniş bir aynayı büfe veya yemek alanı duvarına yerleştirerek odanın daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Yan yana iki oda bulunduğunda ve biri ışık almadığında genellikle odaların duvarı camla bölünebiliyor. Stor perdelerle kapatılan camlar karanlık odanın ışık almasını sağlarken açıldığında da alanları daha geniş gösteriyor. Mutfak ve salon arasında yarım duvar kullanmak, servis penceresi bulundurmak veya Amerikan mutfak ile iki alanı birleştirmek de diğer çözüm yöntemleri arasında sayılıyor. Küçük evler için önerilen çözümleri, ev dekorasyonunuzu dikkate alarak hayata geçirebilirsiniz.

Klasik ve Ağır Mobilyalardan Uzak Durun

Dekorasyon eşyaları arasında son yıllarda yükselen masif ve ahşap trendi küçük evler için uygun görülmüyor. Son derece ağır olan ve geniş tasarlanan masif mobilyalar, klasik aksesuarlar küçük ev dekorasyonları için boğucu olarak niteleniyor. Küçük evlerde yaşayan kişiler, hafif, ince bacaklı mobilyalar seçerek odalarda ferahlık sağlayabiliyor. Altın varaklı yatak başlıkları, klasik tablolar, masif bir masa, büyük bir televizyon ünitesi ise bu evler için ancak hayal oluyor. Eğer küçük bir eviniz varsa modern tasarımları, ayaklı mobilyaları, ince çerçeveleri ve açık renk ahşabı tercih etmelisiniz. Metalik renkteki mobilyaları da sizin kurtarıcılarınız arasında sayabiliriz.

Modüler Tasarımlar Tam Size Göre

Küçük ev dizaynları yapılırken kullanılan alan ve mobilyadan optimum verim almak hedefleniyor. Kapakları açılınca masaya dönüşen dolaplar, çevrilerek içinden yatak çıkan kitaplıklar, altında masa bulunduran ranzalar ve asma kat izlenimi veren merdivenli mobilya tasarımları küçük metrekarelerde çok iş halletmek isteyenlerin tercihi oluyor. Modüler tasarımlar sayesinde az eşyayla çok ihtiyacınızı giderebilir, hayat kurtaran tasarımlarla mobilya ihtiyacınızı minimalize edebilirsiniz.

Renklerle Barışın

Küçük ev dekorasyonu örnekleri incelendiğinde genellikle yer, duvar ve mobilyalarda açık renkleri görebilirsiniz. Özellikle duvar ve parkelerde açık tonlar göze çarpar. Ancak buna bakarak renkleri kullanmayacağınızı düşünmemelisiniz. Ağırlıklı bej ve beyaz kullandığınız bir oda dekorasyonunda; neon pembe, yeşil veya turuncu renklerde koltuklar kullanarak odanızın havasını değiştirebilirsiniz. Canlı renklerle hayat katacağınız dekorasyon, sadece açık renkler kullanacağınız örneklerden çok daha tatmin edici olacaktır.

Gereksiz Eşyalardan Kurtulun

Küçük ev tasarımları, biriktirmeyi seven ve atmaktan kaçınan insanlar için uygun görülmüyor. Fazlalıkları bir an önce gözden çıkarmak küçük bir evde yaşamaya hazırlananlara verilen ilk öğüt olarak not düşülüyor. Siz de küçük ev dekorasyonu için öneriler bekliyorsanız öncelikle yaşamınızı ne kadar küçültebileceğinizi düşünmelisiniz. Onlarca bavul kıyafet, sandıkları dolduran anılar ve yüzlerce ıvır zıvır ile hangi öneriyi dikkate alırsanız alın küçük bir eve sığamazsınız. Eşyaları atmaya kıyamıyorsanız dönemlik kiralanan depolardan yardım alabilir, kullanmadığınız ürünleri kiralık depolarda saklayarak göz önünden kaldırabilirsiniz. Daha küçük mobilyalarla alanları arttırabilir, vakumlu poşetler, sandıklı koltuklar, bazalı yataklar, bol çekmeceli raflar ve gömme dolaplarla alanlardan maksimum yarar elde edebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir