İnci Kolye Zarafeti mi, Zümrüt Kolye Şıklığı mı?

İnci Kolye Zarafeti mi, Zümrüt Kolye Şıklığı mı?

Geçmişten günümüze, yıllar boyunca değerli taşlar, kadının ışıltısının sembolü olmuştur. Kadınların her zaman en özel takı ve aksesuarı olan kolyeler, adeta şıklığı tamamlayan birer yardımcı konumundadır. Kadınların bulunduğu ortamlarda güzelliklerini ve ışıltılarını, zarifliği ile destekleyen kolyeler, farklı taş seçimiyle ihtişamın birer göstergesidir. Özellikle son dönemlerde moda olan inci kolye modelleri ve zümrüt kolye modelleri arasında sizin tercihiniz hangisi olurdu? İnci kolye zarafeti mi, zümrüt kolye şıklığı mı?

İnci Kolye Zarafeti

Antik Mısır’da firavunlar ve prenseslerin cenaze töreni sırasında onlarla beraber gömülen değerli eşyaları arasında yer alan, Eski Roma’da ve Antik Yunan’da soylu kadınların statülerini göstermek için kullandıkları inci kolyeler, bugünün modern dünyasında hala değerini korumakta. Kadınların vazgeçilmez aksesuarı, zarafetin sembolü inci kolyelerin değerini belirleyen en önemli kısım, aslında incilerin oluşum aşaması. Bir incinin oluşabilmesi için, ona ev sahipliği yapan istiridyelerin 3 yıl kadar olgunlaşması gerekiyor. Bu süreç devam ederken, istiridyelerin %50’si, incinin oluşumunda rol oynayan etkenlerle ölüyor ve geçen 5 yılın sonunda çok az sayıda inci, yeterli büyüklük ve simetride olabiliyor. Oldukça uzun çaba ve büyük maliyetlerle üretilen inciler; kolyeden küpeye, yüzükten bilekliklere değişen modelleriyle her yaştan kadının arzuladığı bir hediye.

İnci kolye modelleri, farklı inci kolye tasarımları ve renkleri ile her zevkten kadının beğenisine hitap ediyor. Klasik yuvarlak inci kolye modelleri, sadeliğin şıklığını arzulayan kadınlar için oldukça zarif bir aksesuar. Özellikle gelinliklerle kullanılan inci kolyeler, en özel gününüzde sizi prensesler gibi hissettirebilir. Gelinliğinize göre seçebileceğiniz inci kolye setleri ile en özel gününüzde ışık saçmanız kaçınılmaz olur. İnciler genellikle beyaz, pembe ve krem renklerinde karşımıza çıkarken, özellikle son yıllarda siyah ve altın rengindeki modelleri de oldukça popüler. Farklı olmayı severken bir yandan da inci kolyelerin zarafetinden vazgeçemeyen kadınlar için, değişik inci kolye tasarımlarını da bulmak mümkün. Altın inci kolyeler, pırlanta taşlı inci kolyeler, uzun inci kolyeler, tek inci kolyeler ve hatta inci kolye setleri klasik inci kolye görüntüsünden sıkılanlar için alternatif olabilir. Düz ve şık bir gece elbisesinde veya düğün günü gelinliklerle kullanılabilen tek incili kolye modelleri, renkli kıyafetlerinizle, spor bir şıklık yakalamak istediğiniz görüntünüze uyacak uzun inci kolyeler ve kazanılan bir başarının ardından verilebilecek en güzel hediye olan pırlantalı inci kolyeler ile bulunduğunuz ortamda dikkat çekebilirsiniz. Altın inci kolye modellerini ise; daha çok gece kombinlerinizde tercih edebilirsiniz. Ne kadar büyük ve saydam bir görünüme sahip olursa o kadar kaliteli olduğunu anlayabileceğiniz, inci kolyelerin fiyatları da 600 – 7.000 TL arasında değişmektedir. Bakımı oldukça kolay olan ve yeterli özen gösterildiğinde uzun yıllar kalitesinden bir şey kaybetmeden kullanabileceğiniz inci kolyelerden siz sadece tarzınıza uygun modeli seçin.

Zümrüt Kolye Şıklığı

Göz alıcı yeşili ve kırılgan yapısıyla şıklığın sembolü zümrüt kolyeler, her dönemde kadınların tercih ettiği değerli taşlar arasında yer alır. Pırlanta, yakut ve elmasa nazaran daha az parlak olmasına rağmen ışığı yansıtamayan zümrüt taşlı kolye, yeşili ve sadeliğiyle kadınların şıklıklarını tamamlayan önemli bir aksesuardır. Sert yapısından dolayı çizilmeye karşı dayanıklı ve kesimi oldukça zor olan zümrüt kolyeler genellikle damla kesim modeliyle karşımıza çıkmaktadır. Fakat günümüzde farklı zevklere hitap eden birbirinden çeşitli zümrüt kolye modellerinin de sayısı gittikçe artmaktadır. Örneğin, genç kızlara uygun uğur böceği ve kelebek şeklinde zümrüt kolye modelleri olduğu gibi özellikle günlük hayatta rahatlıkla kullanabileceğiniz altın zümrüt kolyeler sarı altın sevmeyenler için ise; beyaz altından üretilen zümrüt kolyeler de iyi birer opsiyondur.

Şık ve asil görünüm sağlayan sallantılı zümrüt taşlı kolyeler, günümüzde en çok tercih edilen modeller arasındadır. Oldukça pahalı ve değerli bir taş olan zümrüt taşını, özel günler dışında da kullanmak isterseniz, birbirinden farklı zümrüt kolye setlerinden birini tercih edebilirsiniz. Bu zümrüt kolye setlerinden, kendinize uygun olanını tercih ederek, günlük hayatınızda, rahatlıkla kullanabileceğiniz şekilde kombinleyebilirsiniz. Son zamanlarda damla kesim modeli dışında kare ve yuvarlak şeklindeki kesimlerini de bulabileceğiniz zümrüt kolye uçlarını, istediğiniz renkte ve kalınlıktaki zincirlerle tamamlamanız mümkün. Ayrıca; dilerseniz sadece zümrüt kolye ucu satın alarak, sevdiğiniz biri için, güzel bir hediye seçeneği de oluşturabilirsiniz. Aldığınız zümrüt kolyenin bir bütün olarak üzerinizde durmasını isterseniz, kendinize zümrüt kolye takımı alabilirsiniz. Zümrüt kolye takımı ile aynı zümrüt taşından oluşan küpe veya bilezik modellerini seçebilirsiniz. Sahip olduğu hassas ve kırılgan yapısıyla bakımı oldukça önemli olan zümrüt kolyeler hakkında bilmeniz gereken en önemli şey ise; zümrüt kolyeleri, oda sıcaklığındaki bir su ve yumuşak bir bezle nazikçe temizlemeniz gerekmektedir. Fiyatları 1.000 TL den başlayıp 10.000 TL ye kadar çıkabilen farklı model ve renklerdeki zümrüt kolyeler ile siz de göz alıcı şıklığınızla ışıldayın!

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir