Evliliğe İlk Adım: Nişan

Evliliğe İlk Adım: Nişan

Söz telaşının ardından şimdi de sıra geldi nişan hazırlıklarına! Evliliğin ilk adımı olan nişan, yeni bir hayata adım atacak çiftler için düğün kadar heyecanlı ve telaşlı geçiyor. Peki, nişan için hangi hazırlıklar yapılıyor? Hangi adetler yerine getiriliyor? Yapılan hazırlıklar, farklı yörelere ve geleneklere göre değişse de genel anlamda birbirleriyle benzerlik göstermekte. Ancak düğün erkek tarafına ait olacağı için nişan hazırlıkları daha çok kız evi tarafından karşılanıyor. İşte nişana dair tüm merak ettiğiniz detaylar…

Öncelikle Nişan Ortamına Karar Verin!

Günümüzde artık pek çok çift söz-nişan merasimini ev ortamında yapmayı tercih ediyor. Dolayısıyla bu ilk adımlarda herhangi bir nişan mekanına gerek kalmıyor. Hatta “evi nasıl süslerim veya renklendiririm” diye düşünmenize bile gerek yok. Çünkü söz ve nişan hazırlıkları için artık pek çok organizasyon şirketi faaliyet gösteriyor. Eğer nişanınız için böyle bir karar aldıysanız, anlaşma sağladığınız bir organizasyon şirketinden yararlanarak evinizi mükemmel bir nişan atmosferine dönüştürebilirsiniz. Sizin sadece misafirlerinize ikramlık aperatifler hazırlamanız ve nişan pastanızı beğenmeniz yeterli olacaktır.

Ancak nişan katılımcılarınız fazla olacak gibiyse küçük bir sosyal tesis kiralamanız daha uygun olacaktır. Aile arasında değil de biraz daha büyük konseptte gerçekleştirmek istiyorsanız, bütçenize uygun düğün mekanlarını değerlendirebilirsiniz.

İhtişamlı Görünmek Önemli!

Nişan, kısaca çiftlerin evleneceklerini bir davet yoluyla davetlilere ilan etmesi anlamına geliyor. Dolayısıyla çiftlerin düğün kadar nişanda da şık ve özgün olmaları gerek. Gelin adayları, nişan için daha çok abiye seçimi yaparken, damat adayları da şık ve minimal bir takım elbise giymeyi tercih ediyor. Elbiselerin seçimi tamamıyla çiftlerin tarzına ve zevkine kalmış bir durum. Erkek elbise seçimi konusunda daha kolay ve hızlı karar verirken gelin adayı biraz daha zorlu anlar yaşayabiliyor. Yüzlerce renk elbise arasından en güzelini seçmek tabi ki kolay değil. Ancak bu konuda zaman kaybı yaşamamak için önceden zevkinize uygun elbiseyi kararlaştırmanızda fayda var.

Küçük Detaylar Şıklığı Tamamlar!

Nişan elbisesi kadar saç, makyaj, takı ve çiçek seçimi de önemli ayrıntılardan bazıları… Saçınızı abiyenizin tasarımına ve mekanınızın konseptine uygun olarak seçmeniz, kusursuz bir görünüm sergilemenize yardımcı oluyor. Elbiseniz sade ise parıltılı mücevherler ile kombininizi tamamlayabilirsiniz. Örneğin: Nişan için su damlası bir pırlanta kolye, boynunuzda gayet naif ve şık bir duruş yaratacaktır. Aynı şekilde makyajınızı da mekanın ve elbisenin durumuna göre seçmelisiniz. Nişan çiçeğinizi ise abiye elbisenizin renklerine ve müstakbel eşinizin damatlık tasarımına göre belirleyebilirsiniz. Uzun ve balık tip bir elbiseniz varsa güllerle zenginleştirilmiş şebboy bir çiçek demeti tercih edebilirsiniz. Unutmayın nişan, evliliğinizin ilk adımıdır. Dolayısıyla özel ve hatırlanası olması, yıllar sonra bile yüzünüzde bir tebessüm oluşturacaktır.

Nişanlılığın Asıl Sembolü: Nişan Yüzükleri

Çiftlerin bir ömür boyu birlikteliğini ve bağlılığını simgeleyen en önemli aksesuarlardan birisi kuşkusuz nişan yüzükleri. Söz ile nişanı bir arada yapan çiftler, ilk yüzüklerini genellikle bu söz-nişan töreni esnasında takıyor. Ancak her iki kutlamayı ayrı gerçekleştirmek isteyenler, nişanda ekstra yüzük takma töreni yapmayabiliyor. Günümüzde nişan için pek çok yüzük modeli bulabilmek mümkün. Zevkinize göre ister taşlı isterseniz sade yüzük modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Asıl Adet: Nişan Bohçası

Nişan bohçası adeti, artık yavaş yavaş önemini yitirse de halen pek çok yörede uygulanıyor. Nişan hazırlıkları arasında yer alan bohçanın asıl yapılma amacı, ailelerin birbirlerini daha yakından tanımalarını sağlamak. Gelin kız için hazırlanan bohça, daha çok nişan günü verilirken, damat adayı için hazırlanan bohça da uygun bir zaman aralığında erkek evine getirilerek veriliyor. Bohçaların içerisine ise daha çok kullanılabilecek kişisel eşyalar konuluyor. Örneğin: Gelin bohçasında makyaj seti, bornoz, terlik ve çanta; damat bohçasında ise tıraş seti, havlu, gömlek, bornoz, kravat ve kemer gibi eşyalar tercih edilebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir