Evde Mücevher Bakımı Nasıl Yapılır?

Hayalinizdeki mücevhere sahip olmak kadar, onu özenle korumak ve saklamak da önemlidir. Aksi takdirde, özensiz bir kullanım ya da dikkatsiz saklama sonucu sizin için maddi ve manevi değere sahip, o çok değer verdiğiniz mücevheriniz çizilebilir, ışıltısını kaybedebilir hatta bozulabilir.

Mücevherlerinizin aldığınız günkü güzelliklerini korumaları için her şeyden önce kullanma ve saklama koşullarına uymalısınız. Temizlik ve bakımları konusunda kuyumcunuzdan destek alabileceğiniz gibi, dilerseniz birkaç basit işlemle evde kendiniz de bakımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Mücevher Kullanımında Neye Dikkat Edilmelidir?

Mücevherinizin zarar görmesini önlemek için kıyafetinizi giydikten sonra takmalı, soyunurken de önce onu çıkarmalısınız. Saçınıza uygulayacağınız saç spreyinin, vücut parfümünüzün ve makyaj malzemelerinin takınıza zarar vermesini engellemek için bütün bu işlemler sonrasında mücevherlerinizi takmanız önemlidir.

Mücevherlerinizi her kullanımdan sonra, yumuşak bir bez yardımıyla nazikçe silerek, ayrı ayrı kutular veya keseler içine kaldırmanız gerekir. Düzenli temizliklerini yapmadığınız ve ayrı ayrı saklamadığınız takdirde mücevherlerinizin renginde soluklaşma veya çizikler meydana gelebilir.

Ayrıca inci ve zümrüt gibi taşların uzun süreler kutuda saklanmaması, bu takılara ara ara hava aldırılması ve teninizle kısa süreli de olsa temas ettirilmesi gerekir.

Evde Mücevher Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mücevherlerinizin daha uzun ömürlü olmalarını sağlamak için çamaşır suyu, kimyasallar, losyonlar, kozmetik maddeleri ile temasını önlemelisiniz. Eğer takılarınızın temizliğini evde kendiniz gerçekleştirecekseniz sert bezler veya nesneler kullanmaktan kaçınmalı, yumuşak bir bez veya fırça yardımıyla işlemi tamamlamalısınız.

Temizlik için ılık su kullanımı uygun olacaktır. Ilık suyun içerisine birkaç damla organik bulaşık deterjanı, sıvı sabun veya şampuan ekleyebilirsiniz. Ancak ekleyeceğiniz şampuan veya sıvı sabunun nemlendirici içermemesine dikkat etmeniz gerekir. Mücevherinizin kenarlarına sıkışan kirleri temizlemek için orta veya sert değil de sadece yumuşak bir diş fırçası kullanmanız uygun olur. Kurutmak için takılarınızı kağıt havlu üzerine koyabilirsiniz.

Sıcak suyun ve her türlü kimyasal içeren ürünün mücevherinizin rengini değiştirebileceğini unutmamalısınız.

Kuyumcunuzdan Yardım İsteyin

Mücevherlerinizi uzun yıllar kullanabilmek için özenle kullanmalı, saklamalı, küçük bakımlarını yapmalı ve aynı zamanda da kuyumcunuzdan temizlikleri konusunda destek almalısınız. Yılda en az bir kez profesyonel mücevher bakımı yaptırmak, mücevherlerinizin hem en iyi şekilde temizlenmeleri hem de gevşeyen, bozulan taşlarının veya parçalarının gözden geçirilmeleri açısından önemlidir. Unutmayın, Altınbaş’tan aldığınız mücevherlerinizin bakımlarını Altınbaş mağazalarında ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, eğer takınız düzenli temizliğini gerçekleştirmenize rağmen eski parlaklığına kavuşmuyorsa veya üzerinde ya da kenarlarında gideremediğiniz kirler varsa profesyonel destek almanızın vakti gelmiş demektir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir