Erkek Tarafı Gözünden ​Ailelerin Tanışması

Evlilik teklifi için epey uğraştınız ama değdi, sevdiğiniz kadın mutluluktan uçarak size “Evet!” dedi. Şimdi sıra, ailelerin tanışması meselesine geldi.

Belki de sizin için en zor aşama budur. Kolay mı, üzerine titredikleri kızlarına talip oluyorsunuz, ağzınızla kuş da tutsanız mutlaka sizi eleştiren bakışlarla karşılaşacaksınız. İşinizi, gücünüzü, zevklerinizi, hobilerinizi didik didik eden konuşmalar geçecek. Dua edin de bu tanışma merasiminde kızın sivri dilli halası, hiçbir şeyi beğenmeyen teyzesi orada olmasın! Bir de erkek kardeşleri vardı sahi… Hayallerinizi süsleyen “aile babası” kimliği için bütün bu zorluklara katlanmak zorundasınız maalesef. Aklınızdan “Ailelere ne? Evlenen biziz.” diye geçiyor geçmesine ama kaçamazsınız! Kendinizi olaya psikolojik olarak ne kadar iyi hazırlarsanız, ritüelleri ne kadar iyi öğrenirseniz, bu olayı kazasız belasız atlatmanız o kadar kolaylaşır.

Aileler Nerede Tanışacak?

Ailelerin tanışması olayını organize etmeden önce müstakbel eşinizin ailesi hakkında biraz ön araştırma yapmanız lazım. Elbette ki dedektif tutmanıza gerek yok ama en azından eşinize sorabilirsiniz. Ne yerler, ne içerler, nelerden hoşlanırlar? Nezih bir akşam yemeği organize edip dışarıda mı buluşacaksınız, yoksa çiçeğinizi çikolatanızı alıp müstakbel eşinizin evine mi gideceksiniz? Yoksa onları mı sizin eve davet edeceksiniz? Bir de işin sizin anneniz boyutu var ki bunu asla gözardı etmeyin! Gözünün içine baktığı oğlunu kimlerin eline teslim edeceği, anneniz için yaşamsal önemde bir konu. Dolayısıyla herkesin gönlünü hoş edecek bir organizasyon yapmanız lazım. Dışarıda bir akşam yemeğinde tanışmak, tarafsız bir bölgede her iki aileye de eşit şartlar tanımak anlamında kurtarıcınız olabilir. Stratejiyi doğru belirlemeniz gerekir, aman dikkat!

Aileler Tanışırken Nasıl Konuşulur?

Organizasyonu yaptınız, her iki ailenin sosyal statüsüne uygun bir akşam yemeği planladınız. Ortamdaki hafif volümlü yemek müziğinin gevşetici etkisinin işe yarayacağını, loş ışıkların ortamı yumuşatacağını düşünüyorsunuz. Adın ne, ne iş yapıyorsun, memleket neresi gibi adeta ankete benzeyen iç karartıcı soruların hepsine hazırlıklısınız. Siz yine de tuzak sorulara hazırlıklı olun. Böyle bir ortamda bir anda gelecekteki kariyer planınız gündeme gelebilir. İş görüşmesi deneyiminiz varsa, zaten buraya kadar sıkıntı yaşamazsınız. Asıl mesele bundan sonra başlar. Çok kişisel sorularda uyanık olmalı, en azından politik cevap vermelisiniz. Bu tip soruların en tipiği babadan gelecek olan “Hangi takımı tutuyorsun?” benzeri bir sorudur. Ne kadar fanatik olursanız olun, cevap verirken soğukkanlılığı elden bırakmayın. Bu soruya “kanım sarı lacivert akar” diye yanıt veren fanatik damat adayının, Galatasaray taraftarı bir kayınpeder adayından yiyeceği kırmızı kartı düşünebiliyor musunuz? İşte bu tuzak sorulara vereceğiniz yanıtlarla kendinizi ya sevdirirsiniz, ya da “ukala, şaşkın, konuşmayı bilmeyen” gibi üzücü sıfatlara maruz kalırsınız. Bu örnekten yola çıkarak tanışma boyunca soğukkanlı, kibar ve ölçülü olmanız gerektiğini anlamış olmalısınız. Elbette kendiniz hakkında doğru bilgiler vereceksiniz, ama üslubunuza dikkat ederek! Her ne kadar size samimi davransalar da unutmayın siz bir sınavdasınız!

Ailelerin tanışması sırasında eğer hem kendiniz gibi olup, hem de kendinizi sevdirmeyi başarabilirseniz, O'nun hayranlık dolu bakışlarıyla karşılaşınca bütün bu strese değdiğini göreceksiniz. Bol şans!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir