Efsane Bir Aşk Hikayesi: Galata Kulesi Hikayesi

Efsane Bir Aşk Hikayesi: Galata Kulesi Hikayesi

Efsane Bir Aşk Hikayesi: Galata Kulesi Hikayesi

Galata Kulesi İstanbul’un simgeleri arasında yer alıyor. Eski dönemlerde İsa Kulesi ismiyle de anılan kulenin yapım tarihi tam olarak bilinmiyor. İnşasına ilişkin yapılan tahminler, kulenin M.S. 500’lü yıllarda yapılmış olabileceğine işaret ediyor. Tarih boyunca farklı amaçlarla; Venedikliler, Cenevizliler, Romalılar ve Osmanlılar tarafından kullanılan Galata Kulesi, İstanbul’da, adını aldığı Galata bölgesinde bulunuyor.

Osmanlılarda Galata Kulesi

Galata bölgesi Roma döneminde olduğu gibi Osmanlılarda da dış mahalle olarak görülüyor. Bu bölge, İstanbul’da kadılıkla yönetilen 4 mahalle (Eyüp, Galata, Üsküdar, Suriçi) arasında yer alıyor. 1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından fethedilmesinden sonra da Cenevizliler buradaki iskan ve ticaret haklarını sürdürmeye devam ediyor. Halkın ve devletin 1800’lü yıllarda dahi Galata Bölgesi’ni kendilerine ait görmediği tarihi kaynaklardan anlaşılıyor. Yapılan çalışmalarda 1600’lü yıllarda Galata bölgesinin nüfusunun %80’ini Hristiyanların oluşturduğu görülüyor. O dönemde kendi içerisinde farklı yerleşkeleri bulunan Galata’da; 70 Rum mahallesi, 18 Müslüman mahallesi, 3 Frenk, 2 Ermeni ve 1 Yahudi mahalleleri yer alıyor.

Osmanlı’da Galata Kulesi’nin popüler hale gelmesinde Hezarfen Ahmet Çelebi’nin büyük bir rolü bulunuyor. Kendisinden yüzyıllar önce aynı düşü gören İmam Cevheri’yi kendine örnek alan Hezarfen Ahmet Çelebi, uçma konusunda çeşitli çalışmalarıyla Osmanlı’da tanınıyor. Hezarfen Ahmet Çelebi, uçma konusundaki denemelerini ve girişimlerini Galata Kulesi’nden önce Okmeydanı’nda yürütüyor.

Lodosun İstanbul’u sardığı bir sabah, halkın meraklı gözleri arasında kendisini boşluğa bırakan Hezarfen Ahmet Çelebi, rüzgarın da etkisiyle Galata Kulesi’nden İstanbul Boğazı’nı aşarak Üsküdar’a inmeyi başarıyor. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesi’nden uçuşuyla ilgili bilgiler Evliya Çelebi tarafından Seyahatname isimli eserde detaylarıyla anlatılıyor. Evliya Çelebi sayesinde Galata Kulesi ve Hezarfen Ahmet Çelebi’yle ilgili bilgilere ulaşılabiliyor.

Galata Kulesi Efsaneleri

Yıllara meydan okuyan dokusuyla bölgenin en önemli ve dikkat çekici yapısı olmayı sürdüren Galata Kulesi’yle ilgili en çok konuşulan iki efsane bulunuyor. İlk efsaneye göre, Galata Kulesi’ne ilk defa birlikte çıkan bir kadın ve erkek evleniyor. Romalılar tarafından ortaya çıkan bu efsanede, çiftlerden bir tanesi daha önce Galata Kulesi’ne çıkmışsa bu tılsımın bozulacağına inanılıyor.

Galata Kulesi ile ilgili diğer efsane ise daha da masalsı. Bu hikayeye göre Galata Kulesi ve Üsküdar’da bulunan Kız Kulesi uzun süreden beri birbirlerine aşık. İki kulenin arasında bulunan İstanbul Boğazı sebebiyle bu iki kulenin kavuşmalarına imkansız gözüyle bakılıyor. Günden güne özlemleri katlanarak artan bu iki kule, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kuleye tırmanması neticesinde aralarındaki boğazın artık sorun olmayacağına inanıyor. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesi’nden Üsküdar’a uçması da bu iki kulenin aşkıyla bağdaştırılıyor. Rivayet olur ki Hezarfen Ahmet Çelebi, Galata Kulesi’nin yüzyıllardan beri yazmış olduğu aşk mektuplarını yanına alarak uçuşu sırasında Kız Kulesi’ne bırakıyor. Aşkının karşılık bulduğunu anlayan Kız Kulesi ise mektupları aldıktan sonra daha da güzelleşiyor. Galata Kulesi de Kız Kulesi’nin bu değişimi karşısında aşkının karşılıksız olmadığını anlıyor. İki kulenin yüzyıllardır ayakta kalmasının nedeninin birbirlerine besledikleri bu derin duygular olduğuna inanılıyor.

 Galata Kulesi’nin Günümüzdeki Durumu

Galata Kulesi günümüzde Beyoğlu ilçesine bağlı olan Galata Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer alıyor. Turistik amaçlarla kullanılan kule, dönem dönem tadilata girerek yenileniyor. Turistlerin uğrak yerlerinden birisi olan yapı, İstanbul panoramasının görülebileceği en güzel noktalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Galata Kulesi’ne Refik Saydam Caddesi üzerinde yer alan İstanbul Kültür Sanat Vakfı binasının yan aralığındaki yoldan 300 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz. Özellikle genç aşıkların uğrak mekanlarından birisi olan Galata Kulesi, evlilik tekliflerinin en sık yapıldığı yerler arasında yer alıyor. Ziyaretçilere açık olan kulenin üst tarafından yer alan restoran gece 22.00’a kadar hizmet veriyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir