Cildinizi 4 adımda kışa hazırlayın!

Cildinizi 4 adımda kışa hazırlayın!

Kış mevsimi gelip çattı!

Güneşin etkisini kaybettiği ve sonbaharın yerini kışa bırakmaya çalıştığı şu son günlerde soğuk havanın etkisini iliklerimize kadar hissediyoruz. Üstelik bu kuru esen soğuklardan tenimiz de bir hayli olumsuz yönde etkileniyor. Cildin ihtiyaç duyduğu nem oranının azalması; kuruluk, tahriş ve kızarıklık gibi bazı sağlık problemlerini beraberinde getiriyor ama endişelenmeyin! Sizler için listelediğimiz cilt bakımı uygulamaları sayesinde oluşabilecek kusurların önüne geçebilir ve kışa daha hazırlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz. İşte o tavsiyeler:

1- Kuru Cilt

Sert esen soğuk hava, cildin tüm bölgelerini etkisi altına almış olsa da yüzümüzü daha fazla yıprattığı kesin. Dolayısıyla kış mevsiminin gelişiyle birlikte yüzümüze ayrı bir ilgi göstermemiz gerekiyor. İşe cildinizi aşındıracak özellikte temizleyici ürünlerinden uzaklaşarak başlayabilirsiniz çünkü alkol ve sabun içerikli olan cilt bakımı ürünlerini bu mevsimde kullanmanız, teninizde daha pürüzlü ve kuru bir görüntüye sebebiyet verecektir. Dolayısıyla daha çok gliserin, hyalüronik asit ve shea yağı içeren yoğun nemlendirme sahip ürünleri tercih etmelisiniz. Fondöten kullanmayı seviyorsanız yanınızda mutlaka nemlendirici bir krem bulundurmayı da sakın unutmayın. Makyaj öncesinde cilt üzerine yapacağınız bu krem uygulaması sayesinde cilt çatlaklarının oluşumunu kolayca engelleyebileceksiniz.

2- Şekil Almayan Mat Saçlar

Soğukların yarattığı kuruluk etkisi tabii ki tenimizle sınırlı değil. Soğuk, güzelliğin en önemli sembolü olan saçları da yıpratarak cansız bir görünüme dönüştürebiliyor. Hatta kuruluğa bağlı olarak kepek şikayetleri oluşturma riski dahi var. Kuruyan, elektriklenen ve matlaşan saçlar ise tam bir kabus. Peki ne yapmalı? Birkaç altın kural ile kış aylarında dahi saçlarınızın ipeksi görünümünü koruyabilmeniz pekala mümkün. İlk temel kuralımız saçların yıkama sıklığı. Kış aylarında saç yıkama işini abartmanıza gerek yok. Saçlarınızın tipine göre iki veya üç günde bir yıkayabilirsiniz. Eğer zamanınız varsa banyo öncesinde saçlarınıza zeytinyağı ve argan yağı ile masaj uygulayabilirsiniz. Böylelikle saçlarınızın parlaklığı da uzun bir süre korunmuş olacak. Şampuan seçimizi ise selenyum, çinko ve sülfit gibi mineral içerikli seçenekler arasından yapabilirsiniz.

3-Yıpranmış Eller

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte ellerimiz de büyük bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden soğuk havaların hakim olduğu şu dönemlerde temizlik listenizi biraz değiştirseniz iyi edersiniz. Gliserin içeren yumuşak kalıp sabunlar, el yıkama konusunda ideal bir çözüm olabilir. Ayrıca elleri yıkadıktan sonra kurulamak ve kremle nemlendirmek de yine en iyi cilt bakımını sağlayan önemli hususlar arasında.

4. Kabuk Bağlayan Çatlak Dudaklar

Kış soğuk yüzünü gösterdiğine göre dudak nemlendiricinin de meydana çıkma zamanı geldi. Eğer hali hazırda nemlendiriciniz yoksa eczaneden veya kozmetik mağazalarından kolayca temin edebilirsiniz. Örneğin: Lanolin ve balmumu içerikli dudak balmı, bu anlamda işinizi görebilir. Dışarı çıkmadan önce uygulayarak dudaklarınızı nemlendirebilir ve eski yumuşaklığına kavuşturabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir