Bizimle Değişen Kahramanlar Günü: Babalar Günü

Bir çocuk için baba demek ne demektir? Neresinde durur hayatının? Tam ortasında mı, biraz kıyısında mı, çaktırmadan az uzağında mı? Hiç düşündünüz mü; ailemizden arkadaşlarımıza hayatımızdaki insanların rolleri çoğunlukla aynı kalırken, mesela annemiz ilk günkü gibi hep aynı sevecen, şefkatli, fedakar kadın olurken babamızın yeri bizimle beraber değişir hep.

Daha kendimizi ve çevremizde olup biteni anlayamadığımız yaşlarda kucağında uyuyakaldığımız, koskoca adamı üstüne atlayıp atımız yaptığımız, bazen kılıç kalkan kuşanıp beraber hayali savaşlara gittiğimiz bazen de çay saatine komşu teyze yaptığımız, bizle beraber çocuk olan babamız, yıllar geçer hayal dünyamızdan gerçek dünyamıza yolculuğumuzda hep yanıbaşımızda olur.

Kız çocukları için ilk aşktır baba, erkek çocukları içinse ilk ve çoğu zaman tek kahraman. Ya çevremizdeki insanlarda onu ararız hayatımız boyunca ya da o olmaya çalışırız. Çocukken oyun arkadaşımız olan o güzel adam, ilkokul yıllarımızda kendi başımıza kaldığımız ilk günlerde güven verir bize. "Yapabilirsin!" sözünü ilk ondan duyarız çoğu zaman ve ondan aldığımız güçle yapabiliriz gerçekten de.

Ortaokul ve lise yıllarında ergenlikten aklımız başımızdan gittiğinde bizle çatışma pahasına da olsa ayaklarımızı yere bastırandır bu sefer. Yoldan çıkmaya meyilli benliğimizi kararlı ve net duruşuyla şekillendiren, karakterize edendir. İlk aşkımıza biraz temkinli biraz bilerek mesafeli duran ama çaktırmadan bizi hep gözetleyen kollayandır. O yıllarda anlaşılmaz da sonradan bakınca bilinir o zamanlardaki her bir sözün değeri.

Üniversite gelip çattığında ise biz kendimizi yetişkin sanarken aslında ne kadar küçük ve tecrübesiz olduğumuzu hatırlatandır. Yetişkinliğe ilk adımlarımızı atarken kendi küçük yıkıntılarımız arasında ona bakıp, ona tutunup kendimizi güvende hissetmemizi, tekrar harekete geçmemizi sağlayandır.

Okul yılları bitip mezun olduğumuzda, gerçek hayata atıldığımızda, ilk maaşımızla ona hediye aldığımızda, hayatımızı paylaşacağımız kişiyi onunla tanıştırdığımızda, başarılarımızda, mutluluklarımızda ise bambaşka bir yüzünü görürüz babamızın. O hep güçlü, kararlı gördüğümüz adamın saklamaya çalıştığı gözyaşlarının arasında gururlu, duygusal yönünü. O an daha da kahramanlaşır gözümüzde ve her kahramanın ne kadar güçlü dursa da en az bir gün şımartılmaya hakkı vardır.

Babalarımız bazen tam hayatımızın ortasında bizi ayakta tutarken, bazen kendimiz olabilmemiz için kenardan bizi izleyip gözeten, bazen hiç çaktırmasa da aslında hep elini, gözünü üstümüzde tutandır. Tüm o kararlı ve net görüntülerinin altında konu biz olduğumuzda bizimle birlikte değişen, dönüşen ve bizi hayatta daha güçlü kılan babalarımızın Babalar Günü kutlu olsun! İlk günden son güne kadar her adımımızda elimizden tuttuğunuz için teşekkür ederiz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir