Aşkı Anlatan En Güzel Sözcük: Sarmaşık

Aşkı Anlatan En Güzel Sözcük: Sarmaşık

Aşkın tanımı, asırlarca edebiyatçılar, aşık olduğuna inanan aşıklar, sufiler ve hatta bilim adamları tarafından bile yapılmıştır. Herkesin kendine göre bir aşk tanımı vardır.

Alman edebiyatçı Goethe’ye göre aşk; “Zaman kaybından başka bir şey değil”ken; Platon’a göre aşk ciddi bir akıl hastalığıdır. Bu görüşlere karşılık Sophocles, hayatın ağırlığını ve acısını bir tek aşkın unutturabileceğini söyler.

Sözlük anlamına bakılırsa aşk; “Bir kimseye ya da bir şeye karşı duyulan aşırı sevgi ve bağlılık duygusu” olarak tanımlanır. Kelimenin kökenine inecek olursak; aşk kelimesinin “sarmaşık” anlamına gelen “aşeka” ile ilintili olduğu rivayet edilir.

Aşk’ın Kökeni

Aşeka yani sarmaşık; sarıp sarmaladığı ağaçtan beslenir. Öyle bir sarmaş dolaş olur ki; beslendiği ve suyunu emdiği ağaç ile beslenir. Sarmaşık, beslendiği bu ağaç ile büyür, serpilir. Sonunda o ağacı tümüyle kaplar. Sarmaşığın ağaç ile yekpare oluşuna benzer bir şekilde çok aşırı sevmenin de sevenin tıpkı sarmaşığın dolandığı ağaç gibi sevdiğiyle bir bütün olması ile benzeştiği için bu aşırı sevgiye aşk adı verilmiştir.

Aşkın adını sarmaşık bitkisinden alması gibi edebi bir durum elbette pek çok romana, şiire konu olmuş. Aşkın ve sarmaşığın aynılığını; İskender Pala, “Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk” adlı kitabında; “Aşk sözcüğü zaten sözlükte ‘sarmaşık’ demekmiş. Bir sarmaşık çınarları, servileri nasıl sarıp sarmalarsa, aşk da öyle sarıp sarmalarmış çınar gibi yiğitleri, servi boylu dilberleri.” satırları ile açıklamış.

Aşk Şarkılarında Sarmaşık

Daha çok Zeki Müren’in sesinden duymaya alışkın olduğumuz, “Sarmaşık Gülleri” adlı ünlü Türk Sanat Müziği eserinde ise “Alamaz bin sevgili kalbimdeki bu yeri / Sanki içimde açan bu sarmaşık gülleri” sözleri ile şair, aşkını sarmaşık güllerine benzetir.

Günümüzden bir örnekte ise Mabel Matiz, sözleri kendisine ait olan Sarışın şarkısında yer alan “Delindi gökler şimdi huzur/ Kayıyor dünya altımızda buzu / Ne çıkar kopsa fırtınalar / Sarıldık sarmaşıklar gibi” dizelerinde sarmaşıklar gibi sarılmak sözleriyle aşkın büyüklüğünü edebi ve romantik bir şekilde ifade ediyor.

İçinde hem aşk hem de sarmaşık geçen bir yazıda, “Bahçe duvarından aştım/Sarmaşık güllere dolaştım” diyerek aşkı anlatan en yaratıcı şarkı sözlerinden birini kaleme almış olan Türk Halk Ozanı Neşet Ertaş’ı anmamak olmaz. Ertaş, aşkı bulmayı, aşık olmayı, sarmaşık güllere dolaşmak olarak tanımlar.

Edebiyatçılardan, şairlere ve halk ozanlarına kadar aşkı anlatan en özel simge olarak kullanılan sarmaşık bu kez Altınbaş’ın Sevgililer Günü’ne özel olarak hazırladığı yepyeni koleksiyonda hayat buluyor. Siz de aşkınızı anlatmak için Altınbaş’ın iki bedeni simgeleyen iki taşlı, kolye ve yüzükten oluşan Sarmaşık koleksiyonunu inceleyebilir ve sevgilinize unutulmaz bir hediye verebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir