Anadolu’dan Stilinize Yepyeni Bir Soluk

Anadolu’dan Stilinize Yepyeni Bir Soluk

Belli dönemlerde değişen moda trendlerinin başında aksesuarlar yer alıyor. Geçtiğimiz bir kaç sezonun takı trendleri incelendiğinde daha büyük takıların ve aksesuarların trend olduğunu görüyoruz.  Kolye, bileklik, küpe ve çeşitli aksesuarlarda tak takıştır modasının etkileri tam olarak geçmemekle birlikte, 2018 yılında takı trendlerindeki değişiklik gözlerden kaçmıyor. Pek çoğumuz, yılın moda trendlerini incelediğimizde eskilere dönüşü fark ediyoruz. Gerek kıyafette, gerekse aksesuarda önceki yılların trendleri, günümüze uyarlanarak tekrar ortaya çıkıyor. Eskilerden günümüze taşınan ve oldukça popüler olan aksesuarların başında ise pullu aksesuarlar yer alıyor. Pul, hem işleme kolaylığından, hem çeşitliliği, hem de ulaşılabilirliği açısından Anadolu’da kadınların en çok kullandığı objeler arasında yer alıyordu. Geleneksel kültürümüz içerisinde kadınların kıyafetlerinde, başlarına örttükleri eşarplarda, özel günlerde kullandıkları pek çok kıyafette pul işlemesine rastlanıyor. Anadolu’da hâlâ hakim olan pullu kıyafet kültürü eskisi gibi devam ederken, pullu aksesuarlar artık pek çok marka tarafından da üretilmeye başlandı. Yeni trend olan pullu aksesuarlar kadınlar tarafından da büyük bir beğeni ile kullanılıyor.

Pullu Kolyeler 

Kadınların giyim tarzlarının en büyük tamamlayıcıları denildiğinde akla ilk gelenler kuşkusuz aksesuarlar oluyor. Aksesuarlar içerisinde kadınların severek kullandıkları, bir anda kıyafetin havasını olduğu gibi değiştiren kolyeler ise vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında çok daha fazla kullanılan kolyeler, sade bir tişörtle bile çok havalı bir görünüme kavuşmayı mümkün kılıyor. Tak takıştır trendinin etkilerini yaşadığımız son dönemlerde, birden fazla zincirli kolyelerin kombini ise pek çok kadın tarafından tercih ediliyor. Yılın en popüler ürünleri arasında gösterilen pullu kolyeler de bu trende oldukça uyum sağlıyor. Özellikle altın renkli metal pullardan oluşan zincir kolyeler, günlük şıklığı tamamlamak isteyen kadınlar için ideal bir aksesuar alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. Pullu kolyeler, gümüş, altın ve rose gibi renk alternatifleri ile de sunuluyor.

Pullu Bileklikler

Pullu kolyelerden sonra trendin bir parçası olan diğer aksesuar modeli ise pullu bileklikler oluyor. Pek çok farklı varyasyon ile tasarlanan pullu bilekliklerin en trend modelleri arasında renkli boncuklar ile birlikte kullanılan pullardan oluşan bileklikler yer alıyor. Özellikle mavi boncuklar ile kombinlendiğinde oldukça nostaljik bir görünüm yaratan bileklikler, yaz sezonunda en çok kullanılacak olan pullu aksesuarlar sıralamasına üst sıralardan giriyor. Günlük spor şıklığın yanı sıra özel anlarda kullanım içinde pullar, değerli ve yarı değerli taşlar ile kullanılıyor. Bilekliğin üzerine sırasıyla pul ve taş yerleştirilerek oluşturulan bileklikler oldukça şık duruyor.

Şahmeranda Pul Modası

Son yıllarda kadınların severek kullandıkları ve eskiden günümüze uyarlanan aksesuarlar arasında yer alan şahmeranlarda da pul modası hakimiyetini sürdürüyor. Şahmeran ve pul gibi iki Anadolu tarzının bir araya geldiği modeller özellikle etnik takıları sevenler için oldukça iyi bir alternatif oluşturuyor. Şahmeran takılar iki farklı modelle dikkatleri üzerine topluyor. Birincisi; daha sık olarak bir araya getirilen ve gümüş pullardan oluşan şahmeranlar, ikincisi ise daha naif bir görünüme sahip olan, minik pulların bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan şahmeranlar. Her iki farklı tasarım da şahmeran bileklikler için oldukça şık alternatifler oluşturuyor.

Pullu Aksesuarlar Nasıl Kombinlenir?

Pullu aksesuarlar daha sade kıyafetler ile kombinlendiklerinde ideal şıklık yaratılıyor. Çok fazla aksesuar kullanımlarında düz kıyafetler her zaman için hem aksesuarın kendisini göstermesine olanak sağlıyor, hem de kişiler abartılı görünümlerden uzak durmuş oluyor. Pul modasının trend olduğu bu dönemde günlük kombinlerde basic parçalar ile pullu takıların bir arada kullanılması öneriliyor.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir