8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Dünya kadınlar günü, diğer özel günlerden farklı olarak eşinizle, dostunuzla, sevgiliniz ya da annenizle kutlayabileceğiniz bir gün olmakla beraber bundan farklı olarak samimiyetini paylaştığınız, yakınlığını hissettiğiniz her kadın için özel bir gündür. Bu özel gün ise hayatınızda yer alan tüm kadınları mutlu etmek için size bir fırsatın kapısını aralar. Ne de olsa sevdiklerimizi mutlu etmek için her fırsatı kovalamak gerekir. Bu belki güzel bir sözle, bir sürprizle belki de bir hediyeyle ona verebileceğiniz küçük bir mutluluğu sembolize eder.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

Dünya kadınlar günü, bugün birçok ülkede kutlanmaktadır. Ortaya çıkışı ise belki çoğumuzun aklına gelmeyeceği gibi oldukça hüzünlü bir hikayeye dayanır. 1857 yılı 8 Mart günü New York’ta, kırk bin işçinin çalıştığı bir tekstil fabrikasında ağır çalışma şartlarından dolayı greve gidilmesiyle olaylar başlamıştır. Bu sırada çıkan bir yangından kaçmak isteyen yüz kırk kadın işçi, fabrika dışına kurulan barikatlar yüzünden içeride mahsur kalarak acı bir şekilde can vermiştir. Bu işçiler anısına on bin kişinin katılımıyla düzenlenen cenaze töreniyle olaya verilen tepkinin boyutu gözler önüne serilmiştir. Bunun ardından Kopenhag’da Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı, 26-27 Ağustos 1910 tarihleri arasında düzenlendiğinde Almanya SDP liderlerinden olan Clara Zetkin bu vahim günün bundan böyle “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak yaşatılması önerisini getirmiş ve öneri oy çokluğu ile kabul edilmiştir.

Dünya genelinde 75’li yıllar ve sonrasında yaygın ve yoğun kutlamalara sahne olan dünya kadınlar günü, ülkemizde de darbe yıllarının baskıcı rejimi ile yönetilen dönemde kutlamaların yasaklı olmasından dolayı kutlanmadı fakat 1984’ten günümüze coşkuyla kutlanmaktadır. Bugünlerde ülkemizde, 8 Mart dünya kadınlar gününe özel resmi ve özel kurumların düzenlediği birçok etkinlik olmaktadır. Aynı zamanda 8 mart haftasında kadın dernekleri ve sosyal kuruluşlar bilgilendirici ve eğitici seminerlerler düzenlemektedirler.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hediye Önerileri

Eğer siz de sevdiklerini hediyeyle mutlu etmeyi tercih edenlerden biriyseniz; şanslısınız çünkü onlarca seçeneğiniz var. Üstelik bu seçenekleri değerlendirirken 8 Mart dünya kadınlar günü indirimlerine göz atmanızda fayda var. Onlarca ürün oldukça cazip indirim oranlarıyla satışa sunulmaktadır.

Şimdi sıra her biri birbirinden güzel hediye seçeneklerini incelemeye geldi. Tabi ki hediye seçimi yaparken gözetmeniz gereken ilk şey hediye alacağınız kişiyle olan yakınlık durumunuz, aranızdaki bağ ve onun zevkine hitap edecek hediyeyi bulmanız. Örneğin sevgilinize alacağınız hediye ile bir öğretmeniniz, veya iş arkadaşınıza alacağınız hediye arasında fark olacaktır. Ama öyle hediyeler var ki her kadını mutlu edecek detaylar barındırır. Örnek vermek gerekirse her kadının hayalini süsleyen ışıltılı takılar herhalde bu kategoride birinciliğe oynar. Belki de siz fazla abartısı olmayan, sade bir hediye almak istiyorsunuz o halde sizlere önerimiz bir çikolata buketiyle sürpriz yapmak olabilir yada günlük kullanıma uygun kişisel eşyalar; sanat seven kadınlara özel biblolar, tablolar, dekoratif ürünler ve yüzlerce çeşit ürün… Eğer hediyenizi daha da kişiselleştirmek isterseniz buna özgü isimli kolyeler, bileklikler veya resimli objeler kullanmanız mümkündür. Ya da eğer çok yakın biriyse en güzel günlerinizin olduğu fotoğraflardan oluşan bir albüm veya baş başa kalacağınız bir hafta sonu seyahati olabilir. Elbette her hediye sahibine özeldir ve oldukça kişisel bir beğeniye tabidir. Bundan dolayı en önemlisi, sizin dünya kadınlar gününü kutlarken o kişiye vermek istediğiniz anlamı taşıyan bir hediye ile hitap edebilmenizdir.1 thought on “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir